Özgün seramik yüzeylerde teknik ve estetik gerilimler
Technical and esthetical tensions on the surfaces of original ceramics
  1. Tez No: 73947
  2. Yazar: HİKMET SERDAR MUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAYFUN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
IV ÖZET Çalışma kapsamında ele alman“Teknik ve Estetik Gerilimler”insan-sanat açısından irdelenmiştir. Seramik malzemenin teknik olanakları doğrultusunda duygusal anlamdaki (estetik) gerilimler yaratılmaya çalışılmıştır. Estetik beğeniye yönelik oluşturulan biçimler teknik açıdan oluşturulan dokulu, akışkan ve mat sırlarla desteklenmiştir. Çalışma doğrultusunda konuya yalan mesajlar veren seramik sanatçılarının yapıtları incelenmiştir. Gerilimin biçimsel anlatımında bu yapıtlardan esinlenmeler gerçekleştirilmiştir. Seramiklerin oluşum süreci içerisinde ele alman teknik ve estetik gerilim unsurları, tüm çalışmalarda ortak bir anlatım dilini oluşturması amaçlanmıştır. Böylelikle sanatsal bir dilin belirlenmesi sağlanmıştır. Seramiğin görsel anlatım zenginliği ile bu ortak dil tüm çalışmaların temelini oluşturmuştur. Sonuçlandırılmış özgün çalışmaların tümünde gerilimin teknik ve estetik unsurları belirleyici ve yönlendirici bir özellik olmuştur.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY“Technical and Esthetical Tensions ”taken up within the study scope are examined from the point of man-art Through technical means of ceramic equipment the esthetical tensions is tried to be created in the emotional sense forms which are constituted directed towards esthetical taste are shored up by crystal, frit, opaque glazes through technical study. In the study period, the works of ceramics artists those who give close messages to the subject are examined. In the formal expression of the tension the inspiration by these works is achieved. Within the formation process of the ceramics the elements of technical and esthetical tension tension are aimed to constituted a common language of expression. In this way the designation of an artistic language is provided. The richness of visual expression of ceramics and this common language provide a basis for all of the studies. In all of the concluded original works, technical and esthetical elements of tension provide a diagnostic and directing characteristic.