Çağdaş artistik seramikte alternatif malzemeler ve alternatif yüzeylerde resimsel dokular
Alternative materials in contemporary artistic ceramics and pictorial textures on alternative surfaces
- Tez No: 544766
- Danışmanlar: PROF. HAKİME NUR GÖKBULUT
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 390
Özet
Araştırmanın konusu olan“Çağdaş Artistik Seramikte Alternatif Malzemeler ile Alternatif Yüzeylerde Resimsel Dokular”isimli sanatta yeterlik tezinde, sanat tarihi sürecinde, seramik teknikleri kapsamında, çağdaş sanat ve çağdaş artistik seramik sanatı malzeme ve doku açısından incelenmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde, günümüzün teknolojik gelişmeleri ve geleneksel sanatın etkisiyle, çağdaş artistik seramikte alternatif malzemeler, alternatif yüzeylerle birleştirilerek ve ilişkilendirilerek, aralarındaki görsel estetik bağlantıların, malzeme, teknik, estetik, form, renk ve doku ilişkisi üzerinden yeni bir anlatım dili oluşturması hedeflenmiştir. Bu kavramlar yerli ve yabancı sanatçıların eserlerine yer verilerek örneklenmiş, çeşitli tekniklerle incelenmiştir. Yapılan uygulamalarda doku etkisi öncelikle vurgulanmak istenmiştir. Amaç doğrultusunda seramik tekniklerinden yararlanılarak yapılan uygulamalar, farklı malzemelerle, organik ve inorganik dokulardan faydalanılarak, farklı estetik etkiler yaratacak şekilde çalışmalar yorumlanmış ve özgün tasarımlara dönüştürülmüştür. Çalışmada yer verilen sanat eserleri ve yapılan özgün uygulamaların plastik sanatlar ve özellikle seramik sanatı alanına katkı sağlayacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The subject of the study, Alternative Materials in Contemporary Artistic Ceramics and Pictorial Textures on Alternative Surfaces the proficiency thesis, art history, ceramic techniques within the scope of the contemporary art and contemporary art ceramic art materials and materials were examined. In the application part of the study, with the technological developments of today and the effect of traditional art, alternative materials in contemporary artistic ceramics are combined and associated with alternative surfaces, and visual aesthetic connections between them are aimed to create a new narrative language through the relationship between material, technical, aesthetic, form, color and texture. These concepts were exemplified by the orks of local and foreign artists and were examined with various techniques. Tissue effect was firstly emphasized. In line with the aim of using the techniques of ceramic techniques, different materials, organic and inorganic textures, benefiting from different aesthetic effects, studies have been interpreted and converted into original designs. It is thought that the orks of art and their original applications will contribute to the field of plastic arts and especially the art of ceramics.