The effect of the SQ3R reading comprehension strategy on the reading comprehension skills of primary school sophomores
SQ3R okuduğunu anlama stratejisinin ilkokul ikinci sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerisine etkisi
  1. Tez No: 739512
  2. Yazar: ÖZER KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELKİN DİKER ÇOŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada SQ3R okuduğunu anlama stratejisinin ilkokul ikinci sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerisine etkisi araştırılmıştır. Araştırma, deneme modelinde yürütülmüştür. Araştırmada bağımsız değişken SQ3R okuduğunu anlama stratejisi, bağımlı değişken ise ilkokul ikinci sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerisidir. Araştırmada bir deney bir de kontrol grubu belirlenmiştir. Deney grubunda Türkçe dersleri, sekiz hafta süreyle SQ3R okuduğunu anlama stratejisine göre işlenmiştir. Kontrol grubunda Türkçe dersleri, sekiz hafta süreyle devlet ders kitaplarındaki yönergelere göre işlenmiştir. Deney ve kontrol gruplarının derslerine sınıfların kendi öğretmenleri girmiştir. Deney ve kontrol gruplarına sekiz haftalık uygulama başlamadan önce okuduğunu anlama başarı testi ön test uygulaması yapılmış, sekiz haftalık uygulama tamamlandıktan sonra okuduğunu anlama başarı testi son test uygulaması yapılmıştır. Bu araştırma, 2021-2022 öğretim yılı güz döneminde İstanbul İli Sancaktepe İlçesinde bir devlet okulunda bulunan 50 si deney grubu 50'si kontrol grubu olmak üzere toplam 100 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının okuduğunu anlama başarı testi ön test ve okuduğunu anlama başarı testi son test puanlarının aritmetik ortalamaları ve standart sapma değerleri belirlenmiştir. Daha sonra deney ve kontrol grupları alt ve üst gruplara ayrılmış, alt ve üst grupların okuduğunu anlama başarı testi ön test uygulaması ve okuduğunu anlama başarı testi son test uygulamasından aldığı puanların aritmetik ortalamaları ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Hesaplamalar uygun formüller kullanılarak Exel programında gerçekleştirilmiştir. Yapılan hesaplamaların ardından sonuçlar incelendiğinde, SQ3R okuduğunu anlama stratejisinin ilkokul ikinci sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerisine pozitif yönde bir katkı yapmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the SQ3R reading comprehension strategy on the reading comprehension skills of primary school sophomores was investigated. The research was carried out in the experimental model. In the research, the independent variable is the SQ3R reading comprehension strategy, and the dependent variable is the reading comprehension skill of the second grade primary school students. An experiment and a control group were determined in the study. Turkish lessons in the experimental group were taught according to the SQ3R reading comprehension strategy for eight weeks. In the control group, Turkish lessons were taught for eight weeks according to the instructions in the state textbooks. The teachers of the classes attended the lessons of the experimental and control groups. The reading comprehension achievement test pre-test was applied to the experimental and control groups before the eight-week practice started, and the reading comprehension achievement test post-test was administered after the eight-week practice was completed. This research was carried out with a total of 100 students, 50 in the experimental group and 50 in the control group, in a Public Primary School in the Sancaktepe District of Istanbul in the fall semester of the 2021-2022 academic year. The arithmetic mean and standard deviation values of the reading comprehension achievement test pretest and reading comprehension achievement test posttest scores of the experimental and control groups were determined. Then, the experimental and control groups were divided into upper and lower groups, and the arithmetic mean and standard deviation values of the scores of the lower and upper groups from the pre-test application of the reading comprehension achievement test and the post-test application of the reading comprehension achievement test were calculated. Calculations were made in Excel program using appropriate formulas. When the results were examined after the calculations, it was determined that the SQ3R reading comprehension strategy did not make a positive contribution to the reading comprehension skills of the second grade primary school students.