The role of Malt1 gene in the crosstalk of TGF-b and NF-kB signaling pathways
TGF-b ve NF-kB sinyal yolaklarının çapraz konuşmasında Malt1 geninin rolü
- Tez No: 739513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dönüştürücü büyüme faktörü-b (TGF-b), çeşitli hücre tiplerinde ifadelenen ve hücre tipine ve durumuna bağlı olarak çok sayıda geni düzenleyerek çeşitli hücresel aşamalarda ve hücre kaderinde rol oynayan bir sitokin süper ailesidir. Kanonik (SMAD bağlı) ve kanonik olmayan (SMAD bağımsız) sinyaller etkinliğinde çalışır. MAPK, JNK, JAK/STAT gibi sinyal yolaklarına ek olarak, hemen hemen her hücre tipinde bulunan küçük bir transkripsiyon faktörü ailesi olan NF-kB'nin içerisinde bulunduğu çeşitli sinyal yolaklarıyla etkileşime girerek hayatta kalma ve kanser ilerlemesinde önemli roller oynar. Aktivitesi hem kanonik hem de kanonik olmayan sinyaller tarafından düzenlenir. İlk olarak MALT lenfomada keşfedilen mukoza ile ilişkili lenfoid doku lenfoma translokasyon proteini 1 (Malt1), nükleer faktör kappa-B (NF-kB)'nin aktivasyonunda rol oynadığı bilinen bir parakaspazdır. TGF-b-NF-kB ve Malt1-NF-kB arasındaki etkileşimler farklı konseptlerde çalışılmış olmasına rağmen, bunların çeşitli kanser türlerinde Malt1 yoluyla çapraz konuşması tanımlanmamıştır. Bu çalışma, TGF-b ve NF-kB sinyal yollarının çapraz konuşmasında Malt1 proteininin rolünü farklı bir yöntemle göstermektedir. TGF-b'ya yanıt veren iki hücre hattında, Malt1'ın kanonik TGF-b yolağının hedefi olduğunu gösterdik. Malt1'ın bir Smad3 hedef geni olduğu TGF-b kanonik yolağının shRNA ve CRISPR/Cas9 yöntemleri kullanılarak baskılanması aracılığıyla gösterildi. Ayrıca, TGF-b ile indüklenen arttırılmış Malt1 ekspresyonunun NF-kB aktivasyonuna aracılık ettiği NF-kB raportör deneyleri, immünofloresan boyaması ve NF-kB hedef genleri için qRT-PCR testleri ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Transforming growth factor-b (TGF-b) is a cytokine superfamily expressed in a variety of cell types. Through contextual regulation of a large number of genes, TGF-b ligands serve critical functions in key cellular and molecular mechanisms, including cancer cell survival and proliferation. Notably, canonical (Smad-dependent) and non-canonical (Smad-independent) signaling pathways are involved in its activity. Furthermore, TGF-b signaling is known to interact with other intracellular pathways, including MAPK, JNK, JAK/STAT and NF-kB. Importantly, the nuclear factor kappa-B (NF-kB) pathway constitutes a small family of transcription factors found in virtually every cell type and is involved in multiple aspects of biological functions relevant to physiological and pathophysiological processes. The activity of NF-kB pathway is also modulated by both canonical and non-canonical signals. Mucosa-associated lymphoid tissue lymphoma translocation protein 1 (Malt1), a paracaspase first identified in a subset of MALT lymphoma, is a critical component of NF-kB pathway in several biological contexts. Yet, the role of Malt1 in TGF-b and NF-kB interaction is unknown. Here we report that Malt1 protein potentiates the crosstalk between TGF-b and NF-kB signaling pathways. Mechanistically, through extensive molecular studies in A549 and Huh7 cancer cell lines using RNAi and CRISPR/Cas9 perturbations, we find that Malt1 is a Smad3-dependent target gene of canonical TGF-b signaling. More significantly, TGF-b-mediated Malt1 induction facilitates NF-kB activation. Collectively, our pioneering work provides mechanistic insights into how TGF-b/Smad signaling regulates Malt1 expression and reveals a novel mode of crosstalk between TGF-b and NF-kB signaling pathways.