Karakter derece çizgeleri
Character degree graphs
- Tez No: 739517
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TEMHA ERKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Karakter Teorisi sonlu grupların yapılarını anlamakta önemli bir yere sahiptir. Literatürde bir grubun yapısı ile indirgenemez karakterleri arasındaki ilişkiler üzerine birçok çalışma vardır. Örneğin p ve q birer asal sayı olmak üzere mertebesi p^a q^b biçiminde olan grupların çözülebilir olduğu 1904 yılında Burnside tarafından Karakter Teorisi kullanılarak ispat edilmiştir. Bu tez çalışmasında Grup Teorisi ve Karakter Teorisindeki temel tanım ve teoremlere yer verildikten sonra karakter derece çizgesi tanımı ve özellikleri verilmiştir. Çözülebilir grupların karakter derece çizgeleri için verilen Pálfy'nin Üç Köşe Teoremi detaylıca anlatılmıştır. Lewis karakter derece çizgesi bağlantısız olan çözülebilir grupların bir tam sınıflandırılmasını vermiştir. Ardından Lewis ve White karakter derece çizgesi bağlantısız olan çözülebilir olmayan grupların yapısını vermiştir. Tezde bu çalışmalardan bahsedilmektedir. Bulgular kısmında da karakter derece çizgesi bağlantısız olan tüm rasyonel grupların bir tam sınıflandırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Character Theory has an important place in understanding the structures of finite groups. There are many studies in the literature on the relationships between the structure of a group and its irreducible characters. For example, it was proved in 1904 by Burnside using Character Theory that the groups of order p^a q^b are solvable, where p and q are prime numbers. In this thesis, after giving place to the basic definitions and theorems in Group Theory and Character Theory, the definition and properties of character degree graph are given. Pálfy's Three Vertices Theorem for character degree graphs of solvable groups is explained in detail. Lewis has given a complete classification of solvable groups whose character degree graphs are disconnected. Then Lewis and White have discribed the structure of nonsolvable groups whose character degree graphs are disconnected. These studies are mentioned in the thesis. In the part of results, a complete classification of all rational groups whose character degree graphs are disconnected is given.