Lc-ms/ms yöntemi ile polikistik over sendromlu (pkos) hastalarda idrarda 8-hidroksi-2'-deoksiguanozin (8-ohdg) düzeylerinin ölçümü
The measurement of urinary 8-hidroxy-2'deoxyguanosine level with lc-ms/ms method in patients with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 739536
  2. Yazar: ŞEYDA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA METİN YILDIRIMKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Polikistik Over Sendromu (PKOS)' lu hastalarda oksidatif DNA hasarının gelişip gelişmediğinin ve uzun dönem risklerle ilişkisinin olup olmadığının tespiti adına idrar örneğinden LC-MS/MS yöntemi ile 8-OHdG seviyesinin ölçülmesi. Materyal ve Metod: 2003 Rotterdam Concencus Conferance on PKOS (ESHRE-ASRM) kriterlerine göre PKOS tanısına uyan 28 hasta ve bu hastalarla benzer özellik gösteren sağlıklı 27 kadın çalışmaya dahil edildi. Hasta ve kontrol grubundaki kadınların sabah ilk idrar örnekleri alınarak, LC/MS/MS yöntemi ile idrarda 8-OHdG düzeyi nmol /L cinsinden ölçüldü. İdrardaki tüm nükleozid konsanrasyonundaki varyasyonu kompanse etmek icin 8-OHdG/kreatinin oranı (nmol/mol) kullanıldı. Hasta ve kontrol gruplar 8 OHdG / kreatinin oranı açısından karşılaştırıldı. Bulgular: PKOS hastaları ile kontrol grubu arasında idrar 8 OHdG / kreatinin (nmol/mol) oranı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p= 0,533). Sonuç: Çalısmamızda antioksidan ve DNA tamir kapasitesinin artmıs olmasına bağlı olarak oksidatif stres göstergesi olan idrarda 8 OHdG /kreatinin düzeyi PKOS'lu hastalarda sağlıklı bireylerden farklı çıkmamıstır. Ancak idrarda 8 OHdG / kreatinin duzeyinin daha fazla sayıda hasta grubu ile ve prospektif olarak yapılacak çalısmalarla PKOS ile ilişkilendirilebileceği ve literatur verilerine de dayanarak karsinogenik bir faktor olarak gelecekte kullanılabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The measurement of urinary 8-hidroxy- 2'deoxyguanosine (8-OHdG) level by liquid chromatography-tandem mass (LC-MS/MS) method in order to determine whether there is an obvious oxidative deoxyribonucleic acid (DNA) damage in patients with Polycystic Ovary Syndrome (PCOS) and its relationship with long term risks. Design: Setting: Population or Sample: Methods: 28 patients with PCOS diagnosis according to the criteria of 2003 Rotterdam Concensus Conference on PCOS were included in this study and 27 healthy women were included as control group. After collecting first morning urine samples of patients and women in control group, the urinary 8-OHdG level were measured by LC-MS/MS method and the results were expressed as nmol/L. 8-OHdG/creatinine ratio (nmol/mol) was used to compensate the variation of all nucleoside concentration in urine. The patients with PCOS and the control group were compared in terms of the 8-OHdG/creatinine ratio. Main outcome measures: Results: Statistically, there was not a significant difference between the patients with PCOS and the control group in terms of the 8-OHdG/creatinine ratio (p= 0.533). Conclusion: According to our research, due to an increase of antioxidant and DNA repair capacity, the urinary 8-OHdG/creatinine ratio as a determinant of oxidative stress in patients with PCOS was not different from the level analyzed in healthy women. However, the urinary 8-OHdG/creatinine ratio can be analyzed in a larger group of patients and can be associated with prospective studies about PCOS. Based upon the review of literature, it can be concluded that the urinary 8-OHdG/creatinine ratio can be used in further studies as a carcinogenic factor.