Türkiye'de inanç turizmi ve seyahat acentelerinin inanç turizmine olan ilgilerine yönelik bir uygulama
Faith tourism in Turkey and a case about travel
  1. Tez No: 73954
  2. Yazar: MUSTAFA AKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİZE TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnsan ve toplum hayatını düzenleyen kuralların temelinde dini faktörler önemli yer tutmaktadır. Turizmin tarihçesine bakıldığında, dinî amaçlı seyahatler tarih boyunca, seyahat amaçlarının içinde önemli yer tutmuşlardır. Ortaçağlarda hemen hemen bütün dinlerin rehberleri, dini kurallar arasında kutsal şehirlerin ziyaretlerini de emrederlerken yalnız dini bir borç yüklenmemiş, aynı zamanda ekonomik hareket oluşturulmuşlardır. Ortaçağın kutsal şehirlerinde görülen zenginlik ve refah, dini seyahatlerden doğmuştur. Günümüzde yapılan özellikle kültürel amaçlı seyahatlerde, din motifinin önde gelen etmenlerden biri olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, genel turizm ve inanç turizmi ile ilgili kavramsal bilgiler ortaya konmuştur. Birinci bölümde; Musevilik, Hıristiyanlık ve İslam dinlerinin turizme bakış açıları değerlendirilmiş, bu üç büyük hak dinin Türkiye'deki belli başlı çekim merkezleri envanter halinde tanıtılmıştır. İkinci bölümde; Ankara'da faaliyet gösteren A grubu seyahat acentelerine yönelik olarak yapılan anket çalışmasından elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Sonuç ve Öneriler bölümünde ise Türkiye'nin inanç turizminden azami ölçüde fayda sağlayabilmesini amaçlayan öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The religious factors take an important place in the rules those organise human and social life. When we look at the history of tourism we see that travels those aim religion take an important place in the aims of travel. In the Middle Ages while approimately the whole guides of religions ordered their believers to visit sacred cities in their religious rules they didn't only lake on an obligation but also they formed an economic action. The richness seen in the sacred cities of middle age bornt in the religious travels. Religion is an important factor in the travels those take place in the past. In this study, general information about tourism and faith tourism are pointed. In the first section the point of view of Christian, Jevish and Islam religions to tourism are evaluated and attraction centers of this religions in Turkey are pointed. In the second section, inventions those are gained from the survey that is applied to the A group Travel Agency in Ankara. In the conclosion and suggestion part the suggestions which aimed to maximum gain for Turkey from the faith tourism are painted