Eliptik iç çarpım uzaylarında geometri
Geometry in elliptical inner product spaces
  1. Tez No: 739554
  2. Yazar: MERT EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Genelleştirilmiş iç çarpım uzaylarındaki geometrik problemler afin dönüşümler kullanılarak çözülebilir. Bunun için, verilen bir genelleştirilmiş skaler çarpım uzayındaki elipsoidi (elipsi), birim küreye (çembere) dönüştüren afin dönüşüm ve bu dönüşümün tersinden yararlanılabilir. Bu tezde, afin dönüşümlere gerek duymadan, Öklid uzayında bilinen bağıntıların genelleştirilmiş iç çarpım uzayları için verilmesi amaçlanmıştır. Buna göre, herhangi bir elips veya elipsoid üzerindeki hareket, bu elipsi veya elipsoidi küre kabul eden iç çarpım yardımıyla, doğrusal cebirin bilinen Cayley, Householder ve Rodrigues formülleri kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Geometric problems in generalized inner product spaces can be solved using affine transformations. For this, the affine transformation that maps the ellipsoid (ellipse) in a given generalized scalar product space to the unit sphere (circle) and the inverse of this transformation can be used.In this thesis, it is aimed to give the known relations in Euclidean space for generalized inner product spaces without the need for affine transformations. Accordingly, the motion on any ellipse or ellipsoid is studied using the well-known Cayley, Householder and Rodrigues formulas of linear algebra, with the help of the inner product that accepts this ellipse or ellipsoid as a sphere.