İki ve üç boyutlu genelleştirilmiş öklidyen iç çarpım uzaylarında bazı geometrik özellikler
Some geometric properties in two and three dimensional generalized euclidean inner product spaces
- Tez No: 843824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN BARIŞ ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Temel olarak iki bölümden oluşan bu tezde iki ve üç boyutlu genelleştirilmiş Öklidyen iç çarpım uzaylarında bazı geometrik özelliklerin belirlenmesi amaçlanmıştır. İlk bölümde, iki ve üç boyutlu genelleştirilmiş Öklidyen iç çarpım uzaylarında temel özellikler ve yansıma dönüşümü ele alınmıştır. Bu uzaylarda yansıma dönüşümü, elips ya da elipsoid üzerindeki bir vektörü yine aynı elips ya da elipsoid üzerindeki bir vektöre götüren bir dönüşümdür. Dönüşümün matrisi, önce genelleştirilmiş Öklidyen iç çarpım kullanılarak, daha sonra genelleştirilmiş Öklidyen vektörel çarpım tanımlanarak elde edilen genelleştirilmiş eliptik kuaterniyonlar yardımıyla elde edilmiştir. Her bir yöntem ispatlanmış ve örneklerle desteklenmiştir. İkinci bölümde, iki ve üç boyutlu bu uzaylar içinde bulunan temel iki geometrik nesne arasındaki uzaklık formülleri belirlenmiştir. Burada uzaklık kavramı, genelleştirilmiş Öklidyen iç çarpımdan elde edilen norm ve bu normdan elde edilen metriğe işaret etmektedir. Elde edilen uzaklık formülleri analitik geometride iyi bilinen; iki nokta, bir nokta ve bir doğru, bir nokta ve bir düzlem, aykırı iki doğru arasındaki uzaklık formülleridir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which mainly consists of two chapters, it is aimed to determine some geometric properties in two and three-dimensional generalized Euclidean inner product spaces. In the first part, basic properties and reflection transformation in two and three-dimensional generalized Euclidean inner product spaces is obtained. The reflection transformation in these spaces is a transformation that takes a vector on an ellipse or ellipsoid to a vector on the same ellipse or ellipsoid. The matrix of the transformation is obtained first by using the generalized Euclidean inner product, then by using the generalized elliptic quaternions obtained by defining the generalized Euclidean vector product. Each method is proven and supported by examples. In the second part, the distance formulas between two basic geometric objects in these two and three-dimensional spaces are determined. The concept of distance here refers to the norm obtained from the generalized Euclidean inner product and the metric obtained from this norm. The distance formulas obtained are well known in analytic geometry; the distance formulas between a point and a line, a point and a plane, and two skew lines.