Farklı iskeletsel anomalilere göre mini-vida kullanımında güvenli alanların kıbt ile değerlendirilmesi
Evaluation of safe zones for the insertion of miniscrews using cbct according to different skeletal anomalies
- Tez No: 807668
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TUNCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasında farklı sagittal iskeletsel maloklüzyona sahip bireylerde maksilla ve mandibulada interradiküler bölgede mini-vida uygulanabilen güvenli alanların karşılaştırılması amaçlanmaktadır. 101 kadın 58 erkek toplam 159 bireyin tanı amaçlı çekilmiş Konik Işınlı Bigisayarlı Tomografi (KIBT) görüntüleri kullanılmıştır. KIBT taramalarından elde edilen görüntüler Digital Imaging and Communications in Medicine (DICOM) formatından bmp (bitmap) formatına dönüştürülmüştür. Kemik yapıya ait tüm parametreleri ölçmek için Kavo exam Vision (ISI, LLC, Delaware Corparotion, ABD) programı kullanılmıştır. KIBT görüntüleri üzerinden lateral sefalometrik görüntüler elde edilmiştir. Bireyler ANB açılarına göre iskeletsel sınıf I, sınıf II ve sınıf III olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. KIBT görüntüleri üzerinde multiplanar ekranda oryantasyon görüntüleri belirlenmiştir. Belirlenen sagittal düzlemde alveol kret tepesinden 3-6-9 mm apikal yönde olacak şekilde kesitler belirlenmiştir. Bu kesitlerin olduğu bölgeler aksiyal düzlem üzerinde ölçümler gerçekleştirilmiştir. Her bireyde maksilla ve mandibulada iki santral diş arasındaki interdental bölgeden ikinci molara kadar tüm interdental bölgedeki bukkal kortikal kemik kalınlığı, interradiküler mesafe ve bukkolingual kemik mesafelerinin ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Üç ve üzeri gruplara göre normal dağılmayan verilerin karşılaştırılmasında Kruskal Wallis testi kullanıldı ve çoklu karşılaştırmalar Dunn testi; normal dağılan verilerin karşılaştırılmasında Tek yönlü varyans analizi kullanıldı ve çoklu karşılaştırmalar Tamhane's T2 testi uygulanmıştır. Gruplara göre kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Ki-kare testi ile analiz edilmiştir. Araştırmamızın bulgularına göre farklı iskeletsel anomalilere sahip bireyler arasında bukkal kortikal kemik kalınlığı, interradiküler kemik mesafesi ve bukkolingual kemik mesafesi değerlerinde istatistiksel bakımdan farklılık gözlenmiştir. Bulgularımıza göre araştırmamızın H0 hipotezi ret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to compare the safe areas where mini-screws can be applied in the interradicular region of the maxilla and mandible in individuals with different sagittal skeletal malocclusions. Cone Beam Computed Tomography (CBCT) images of 159 individuals, 101 females and 58 males, were used for diagnostic reasons. The images obtained from CIBT scans were converted from Digital Imaging and Communications in Medicine (DICOM) format to bmp (bitmap) format. Kavo exam Vision (ISI, LLC, Delaware Corparotion, USA) software was used to measure all parameters of the bone structure. Lateral cephalometric radiographs were obtained from the CBCT images. Individuals were divided into three groups according to ANB angles as skeletal class I, class II and class III. Orientation images were determined on the multiplanar screen on KIBT images. In the determined sagittal plane, 3-6-9 mm apical sections were determined from the alveolar crest apex. The regions of these sections were measured on the axial plane. Buccal cortical bone thickness, interradicular distance and buccolingual bone distances were measured from the interdental region between the two central teeth to the second molar in the maxilla and mandible in each individual. Kruskal Wallis test was used for the comparison of non-normally distributed data and Dunn's test was used for multiple comparisons; One-way analysis of variance was used for the comparison of normally distributed data and Tamhane's T2 test was applied for multiple comparisons. According to the findings of our study, statistical differences were observed in buccal cortical bone thickness, interradicular bone distance and buccolingual bone distance values among individuals with different skeletal anomalies. According to our findings, the H0 hypothesis of our study was rejected.