Kentsel dönüşüm uygulamalarının finansmanı ve bir uygulama
Financing of urban transformation applications and an application
  1. Tez No: 739588
  2. Yazar: EMRE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YENİCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dünyada, öne çıkan uygulama araçları ve hedefledikleri alanlara göre ismi değişmekle birlikte 18. yüzyılın ortalarından itibaren kentsel dönüşüm uygulamaları görülmektedir. Başlangıcından günümüze gelene kadar kentsel dönüşüm kavramı, sosyal, ekonomik ve çevresel başlıklarda gruplanabilecek bütüncül bir kentsel faydayı amaçlamaktadır. Geç şehirleşen Türkiye'de kentsel dönüşüm uygulamalarının kavramsal olarak olgunlaşması 2000'li yılları bulmuştur. Türkiye'de gerçekleştirilen dönüşüm uygulamalarının bütüncül bir yaklaşımdan uzak olduğu, ekonomik getiriyi hedeflediği, çevresel ve sosyal faydayı amaçlamadığı eleştirileri hakimdir. Ekonomik getiri odaklı dönüşüm uygulamalarının kentsel mekânda gözlenen sosyal ve çevresel sorunları ortadan kaldırmadığı, yaşam alanlarının niteliğini artırmadığı görülmektedir. Bunun aksine yapı ve nüfus yoğunluğunu artırarak ve kent yoksulluğunu derinleştirerek bu sorunları derinleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
Although the name changes according to the prominent application tools and the areas they target, urban transformation applications has been the case that observed since the middle of the 18th century. From its inception to the present, the concept of urban transformation aims at a holistic urban benefit that can be grouped under social, economic and environmental headings. Conceptual maturation of urban transformation practices in late urbanizing Turkey has been in the 2000s. There are criticisms that the transformation practices carried out in Turkey are far from a holistic approach, arised the importance of economic growth rather than social and environmental benefits. It is seen that the economic return-oriented transformation practices do not eliminate the social and environmental problems observed in the urban space and do not increase the quality of living spaces. On the contrary, it deepens these problems by increasing structure and population density and deepening urban poverty.