Türkiye'de kentsel dönüşüm politikalarının uygulanabilirliği ve finansal destek sağlanması süreci: Ankara örneği
The appicability of urban transformation politics in Turkey and the process of supplying financial support: The sample of Ankara
  1. Tez No: 384587
  2. Yazar: MELTEM TÜZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN AYKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Çalışmanın amacı; günümüzde önem verilen ve projelerle geliştirilmeye çalışılan kentsel dönüşümün detaylarıyla ele alınarak, karşılaşılan problemlerin kaynağına inilerek geliştirilmesine yönelik öneriler sunmak ve bütüncül bir kentsel dönüşümün varlığının nasıl sağlanabileceğini, bu konuda kurum, kuruluş ve vatandaşların üzerine ne gibi görevler düştüğünü ve kentsel dönüşümün Türkiye'de uygulanabilirliğini ayrıntılarıyla anlatabilmektir. Bu doğrultuda gerek Türkiye'de gerekse Dünya'da uygulanan ve kendisinden söz ettirmeyi başarabilen büyük çaplı kentsel dönüşüm projeleri incelenerek, farklılıklar ve eksikliklerin, olumlu ve olumsuz yanların neler olduğu araştırılmıştır. Çalışma yapılırken en çok üzerinde durulması gereken nokta; Dünya'da uygulanan kentsel dönüşüm projelerinin en büyük özelliğinin kentsel dönüşüme sadece fiziksel mekânın dönüşümü olarak bakmayarak, aksine kentsel dönüşümü bütüncül bir yaklaşımla ele alması olmuştur. Ana konusunun Kentsel Dönüşüm olduğu bu çalışmanın kapsamı, Türkiye sınırları içerisindeki kentsel dönüşüm temel alınarak, kentsel dönüşümün tarihçesinden, mevzuattaki yerine, bu uğurda yapılan kentsel dönüşüm projelerine, karşılaşılan problemlerden çözüm önerilerine pek çok verinin ele alınmasıdır. Çalışmada literatür taraması yöntemi kullanılmıştır. Kentsel dönüşümün çok geniş kapsamlı bir alan olması nedeniyle, çalışmada Ankara örneği temel alınarak, Ankara'daki kentsel dönüşüm projelerine değinilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, Dünya'da ve Türkiye'de kentsel dönüşümün tarihsel gelişimi ve örnek projelerle uygulama süreçleri ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, kentsel dönüşümün Türkiye'deki hukuki yapısı ve mevzuattaki eksikliklerden söz edilmiştir. Çalışmaya belki de en büyük katkıyı sağlayan üçüncü bölümde, kentsel dönüşümün finansmanı araştırılarak, alternatif finansman modelleri sunulmuştur. Son kısım da ise, kentsel dönüşüm uygulamalarının, seçilen bölge olan Ankara üzerinde incelenmesi yer almıştır. Anahtar Sözcükler : Kentsel DönüĢüm, Kentsel Yenileme, Kentsel DönüĢümün Finansmanı, Konut Finansmanı Sistemi, Kira Sertifikaları, Gayrimenkul Sertifikaları, Kentsel DönüĢüm Tahvili, Bütüncül Planlama YaklaĢımı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of the study; to offer suggestions for improving the urban transformation that is emphasized and tried to improve with projects today by being dealt in details, gotten to the source of the problems encountered and tell in details how a holistic urban transformation would exist, in this regard what duties institutions, firms and society is responsible for and the appicability of urban transformation in Turkey. As a result of this, it has been investigated what the differences and deficiencies, positive and negative aspects are by examining large scale urban transformation projects that applied both in Turkey and in the world and can be managed to make a name for itself. When it is studied most need to focus on the point has been that the most important feature of the urban transformation projects applied in the world is not only to see urban transformation is a transformation of the physical space, on the contrary, undertake the urban transformation holistically. The contents of this study whose main subject is urban transformation is to review a lot of subjects as from the history of urban transformation to the position of legislation, the projects of urban transformation done regarding this; from the problems encountered to the suggestions of solution by basing the urban transformation in Turkey borders. The method of literature screening has been used in study. As urban transformation is an extensive field it has been mentioned about the projects of the urban transformation in Ankara being based the sample of Ankara in the study. In the first part of the study, it has been discussed historical development of the urban transformation in Turkey and in the world and the processes of application with sample projects. In the second part of the study, it has been referred the legal structure of the urban transformation in Turkey and the deficiencies in legislation. In the third part that provided the greatest contribution to the study probably it has been presented alternative financing models by being investigated finance of the urban transformation. In the last part; it has been located that the applications of the urban transformation are viewed on Ankara which is the selected area. explicating how misperceptions surrounding would be removed both in socio-cultural respects and financing respects. Key Words : Urban Transformation, Urban Restoration Finance of The Urban Transformation, Housing Finance System, Lease Certificates, Real Estate Certificates, Urban Renewal Bonds Integrated Planning Approach