Investigating the targets and biological roles of IRE1's two enzymatic activities
IRE1'nin iki farklı enzimatik aktivitelerinin biyolojik hedeflerinin ve rollerinin incelenmesi
- Tez No: 739589
- Danışmanlar: DR. EBRU ERBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Genetik, Tıbbi Biyoloji, Biology, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Katlanmamış protein yanıtı (KPY), yanlış katlanmış proteinlerin birikimini çözmek ve hücresel homeostazı sürdürmek için tasarlanmış karmaşık ve yüksek düzeyde düzenlenmiş yollardan oluşur. Endoplazmik retikulum (ER), protein katlanmasını düzenleyen bir organeldir. ER katlama kapasitesinin altında yatan mekanizmaların düzensizliği, ER ile ilgili KPY yollarını (KPYER) aktive edebilir. İnositol gerektiren enzim-1 (IRE1), bir ER stres sensörü ve KPYER 'in proksimal düzenleyicisidir. IRE1, ikili kinaz ve endoribonükleaz (RNaz) aktivitelerini barındırır. IRE1 RNase aktivitesi, KPYER 'in transkripsiyonel katmanını başlatır, ancak IRE1'in kinaz substratları ve işlevleri bilinmemektedir. Bu çalışma, (i) yeni IRE1 kinaz hedeflerini keşfetmek, (ii) ER stresi ve ilgili patofizyolojik koşullar sırasında IRE1 tarafından düzenlenen yolakları deşifre etmek, (iii) biyoaktif lipidlerin doymuş yağ asidi kaynaklı indüklenenleri nasıl çözdüğünün altında yatan mekanizmaları araştırmak amacıyla yapılmıştır. İlk bölümde, S1P degrade edici bir enzim olan sfingosin 1-fosfat (S1P) liyaz (SPL) fosforilasyonunun IRE1 kinaz aktivasyonu üzerine indüklendiğini ve bu fosforilasyonun SPL'nin enzimatik aktivitesinin inhibisyonuna yol açtığını öğrendim. Sonuç olarak, IRE1 tarafından SPL inaktivasyonu, hücresel S1P seviyelerinin birikmesine neden olur.Mitokondri başka bir önemli organeldir ve organel proteostazını yeniden kazanmak için kendi KPY sistemine (KPYmt) sahiptir. Ancak, KPYER ve KPYmt arasındaki bağlantı belirsizdir. Deneylerim ayrıca artan S1P seviyelerinin IRE1 kinaz aktivitesine bağlı bir şekilde KPYmt sinyalini güçlendirdiğini gösterdi. Bu deneylerin bir sonucu olarak, KPYER'i KPYmt'ye bağlayan sfingolipid metabolizmasının önemli bir düzenleyicisi olarak IRE1 kinaz aktivitesini sunuyoruz. Ayrıca, koroner arter anevrizmasına yol açan patofizyolojik bir durum olan Kawasaki Hastalığında (KH) IRE1'in işlevini araştırdım. Kawasaki hastalarından alınan halka açık transkrioptom veri setlerinin analizi üzerine, KH ilerlemesi ile ER stresi ile ilişkili gen imzalarında önemli bir artış tespit ettim. Lactobacillus casei hücre duvarı özütü (LCHÖ) ile indüklenen murin KH modelinden elde edilen tek hücreli transkriptomik veriler ayrıca miyeloid hücrelerde ER stresinin aktivasyonunu doğruladı. ER stres aktivasyonunun onaylanmasından sonra, IRE1'in LCHÖ ile indüklenen KH ilerlemesindeki rolünü incelemek için IRE1 fonksiyonunu ortadan kaldıran genetik veya küçük molekül yaklaşımlarını kullandım. Verilerim, IRE1'in RNaz aktivitesine bağlı olan kardiyovasküler lezyon oluşumlarının inhibisyonuna yol açan kaspaz-1 indüksiyonunda ve IL-1β sekresyonunda anlamlı azalma olduğunu gösterdi. Veriler, ER stresinin IRE1 aktivitesi yoluyla KD ilerlemesinde nedensel bir rol oynadığını göstermektedir. Son bölümde, biyoaktif bir lipid molekülü olan palmitoleatın ER zarını yeniden şekillendirmek ve lipid kaynaklı ER stresini çözmek için IRE1 üzerinde nasıl etki ettiğini inceledim. Bulgularım, doymuş lipidlerin IRE1 oligomerizasyonunu ve aktivasyonunu indüklediğini, tekli doymamış yağ asidi palmitoleatın ise bu oligomerizasyonu bloke ettiğini gösteriyor. IRE1 inhibisyonu ile fare çalışmalarımızın teşvik edici sonuçları, IRE1'in metabolik ve inflamatuar insan hastalıklarındaki terapötik potansiyelini değerlendirmek için gelecekteki araştırmaları garanti eder.
Özet (Çeviri)
The unfolded protein response (UPR) is composed of complex and intricate series of highly regulated pathways geared to resolve the accumulation of misfolded proteins and to maintain cellular homeostasis. Endoplasmic reticulum (ER) is an organelle that regulates the protein folding. Disregulation of the mechanisms underlying ER folding capacity can activate ERrelated UPR pathways (UPRER). The inositol-requiring enzyme-1 (IRE1) is an ER stress sensor and proximal regulator of the UPRER. IRE1 harbors dual kinase and endoribonuclease (RNase) activities. IRE1 RNase activity initiates the transcriptional layer of the UPRER, but IRE1's kinase substrate(s) and their function are unknown. This study was undertaken with the objectives of (i) discovering novel IRE1 kinase targets and (ii) deciphering the pathways regulated by IRE1 during ER stress and related pathophysiological conditions, (iii) investigating the mechanisms underlying how bioactive lipids resolve saturated fatty acidinduced ER stress. For the first part, I found out that phosphorylation of sphingosine 1-phosphate (S1P) lyase (SPL), a S1P degrading enzyme, is induced upon IRE1 kinase activation and this phosphorylation leads to inhibition of SPL's enzymatic activity. Consequently, SPL inactivation by IRE1 results in the accumulation of cellular S1P levels. Mitochondria is another important organelle and have their own UPR system (UPRmt) to regain organelle proteostasis. However, the link between UPRER and UPRmt is unclear. My experiments further showed that increased S1P levels potentiate UPRmt signaling in an IRE1 kinase activity-dependent manner. As a result of these experiments, we present IRE1 kinase activity as an important regulator of sphingolipid metabolism linking UPRER to UPRmt. I also investigated the function of IRE1 in Kawasaki Disease (KD), a pathophysiological condition leads to coronary artery aneurysm. Upon analysis of publicly available transcrioptome data sets from KD patients, I identified a significant increase in ER stressrelated gene signatures that associated with KD progression. The single cell transcriptomics data from Lactobacillus casei cell wall extract (LCWE)- induced murine model of KD further confirmed the activation of ER stress in myeloid cells. Upon confirmation of ER stress activation, I used genetic or small molecule approaches to ablate IRE1 function in order to study IRE1's role in LCWE-induced KD progression. My data demonstrated significance decrease in caspase-1 induction and IL-1β secretion leading to inhibition of cardiovascular lesion formations that were dependent on IRE1's RNase activity. The data shows that ER stress plays a causal role in KD progression via IRE1 activity. In last part, I studied how a bioactive lipid molecule, palmitoleate, acts on IRE1 in order to remodel ER membrane and to resolve lipid induced ER stress. My findings show that saturated lipids induce IRE1 oligomerization and activation while the monounsaturated fatty acid, palmitoleate, blocks this oligomerization. The promosing results of our mice studies with IRE1 inhibition warrants future investigation to assess IRE1's therapeutic potential in metabolic and inflammatory human diseases.