Selami İzzet Sedes, hayatı, edebi şahsiyeti ve eserleri
Selami İzzet Sedes, his life, his literary character and his products
- Tez No: 73959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELKIS GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Selâmi İzzet SEDES, Cumhuriyet devri Türk Edebiyatı yazarlarındandır. 1896-1964 yıllan arasında yaşamış olan SEDES, edebiyat dünyasına, 1917 yılında, Servet-i Fünûn dergisinde yayımlanan“Son Gece”adlı şiiriyle girer. Kırk altı yıl sürecek olan gazetecilik hayatına ise, 1918 yılında“Akşam”gazetesinde çalışarak başlar. Herhangi bir edebî akün veya gruba üye olmayan SEDES, 1964 yılında ölünceye kadar Akşam, Son Posta, Milliyet, Cumhuriyet, Vakit, Son Telgraf, İkdam, Ulus gibi gazetelerde çalışır. Bu gazetelerde, çeşitli konulardaki fıkra, sohbet, tenkit ve röportajları yayımlanır. Ayrıca, Yeni Mecmua, Servet-i Fünûn, Fağfur, Aydede, Akbaba, Dolmuş gibi edebiyat ve mizah dergilerinde de eserleri çıkar. Selâmi İzzet SEDES edebiyatın nazım ve nesir alanlarında, özellikle nesir ağırlıklı eserleriyle dikkat çeker. Roman, hikâye, tiyatro, mektup, şiir, gazete ve mizah yazılan gibi türlerde, pek çok eseri vardır. Biz bu çalışmamızın Giriş bölümünde popüler kültürün tanımından; popüler edebiyatın muhtevası ile popüler edebiyat ile ilgili yapılmış çalışmalardan; Türkiye'de popüler edebiyatın başlangıcından, popüler edebiyatçı olarak zikredilebilecek isimlerden ve Selâmi İzzet SEDES'in popüler edebiyat içindeki yerinden bahsettik. Tezimizin birinci bölümünde, Selâmi İzzet SEDES'in hayatı ve edebî şahsiyeti yer almaktadır. İkinci bölümde ise yazarın; romanlarını; hikâyelerini; edebî ve sosyal tenkitlerini; fıkra, sohbet ve röportaj gibi gazete yazılarım;286 mektuplarını, şiirlerini, mizah yazılarını ve tek tiyatro eserini değerlendirdiğimiz bölümdür. Çalışmalarımız üçüncü bölümdeki sonuç değerlendirmesi ve yazarın eserlerinin genel listesi ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Selami İzzet SEDES is one of the writers of Turkish Literature of Republic Period. SEDES lived between 1896 and 1964, starts his career in 1917 with his poem“Son Gece”published in the magazine“Servet-i Fünûn”. He starts his journalism life in Akşam newspaper in 1918, which will last for forty six years. SEDES, without belonging to any group or current, works at newspapers such as Akşam, Son Posta, Milliyet, Cumhuriyet, Vakit, Son Telgraf, İkdam, Ulus until his death in 1964. His various kinds of columns, conversations, criticisms and interviews are published in so-called newspapers. Moreover, his works are also published in the magazines of literature and humour such as Yeni Mecmua, Servet-i Fünûn, Fağfur, Aydede, Akbaba, Dolmuş. Although Selami İzzet is successful in writing both poems and prose, he takes the most attention with his prose writings. He has many novels, stories, theatre product, letters, poems and newspaper and humorous writings. In the introduction part of our work, we mentioned about the definition of popular literature, content of popular literature and works which are done related to popular literature; the beginning of popular literature in Turkey, names of people who can be assumed as popular litterateur and the place of Selami İzzet SEDES in the popular literature. In the first chapter of our thesis, life and literary personality of Selami İzzet SEDES takes place. And the second chapter is the one which we examined his novels; stories; literary and social criticisms; newspaper writings such as columns, conversations, and interviews; letters, poems, humour writings and his single theatre production. Our work ends with an appraisal and a general bibliography of his works in the third chapter.