Sektörel dış ticaret şirketi ihracat modelinin mermer sanayi işletmelerine uyarlanabilme imkanları
The Applicability of sectoral foreign trade firm model to the marble sector
- Tez No: 73960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN SÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET Bu tezde; ülkemizdeki mermer işletmelerinin mevcut durumları incelenerek, Sektörel Dış Ticaret Şirketi İhracat Modeli'nin mermer sektörüne uygulanabilirliği araştırılmıştır. Mermer sanayii işletmelerinin yapıları itibariyle küçük ve orta ölçekli sanayii işletmesi özelliği taşıması nedeniyle, öncelikle kuramsal olarak KOSİ kavramı, dış ticarette KOSİ'lerin rolleri ve KOSİ'lerin ihracata yönlendirilmesindeki şirket modelleri incelenmiştir. Ülkemizde mermer sektörü işletmelerinin özellikleri, sınıflandırılması, ekonomideki yeri ve sorunlarının araştırılmasının ardından SDTŞ modeli tanıtılmıştır. Bu kapsamda, SDTŞ'lerin ortaya çıkmasına yol açan faktörler, yapısal özellikleri, yararları, ilgili mevzuat ve teşvik politikaları incelenmiştir. Son olarak, mermer sanayii işletmelerinin mevcut durumunu, ihracat sorunlarını ve SDTŞ'ye yönelik tutumlarını belirlemek üzere 87 adet mermer işletmesine uygulanmış olan anket formu değerlendirilmiştir. Buna göre, mermer işletmeleri genel yapı itibariyle orta ölçekli işletme karakteri sergilemekte ve sektörde ihracata yönelik bir yapı bulunmaktadır. İhracatta karşılaşılan engeller olarak ürün kalitesi ve standardizasyonun sağlanamaması, fiyatların yüksekliği, ve hedef pazarların tanınmaması gibi nedenler sayılmaktadır. SDTŞ modeline karşı olumlu bir yaklaşım bulunmakla birlikte, sektördeki rekabet ortamının işbirliği koşullarını zorlaştırdığı tespit edilmiş, modelin ancak, ürünün homojen olmamasından kaynaklanan işletme farklılıklarını dikkate alarak biçimlendirilmesi durumunda uygulanabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The status of the marble enterprises and the applicability of Sectoral Foreign Trade Firm Model to the marble sector is investigated in this thesis. Since marble enterprises possess a Small and Medium Enterprise nature, the theoretical aspects of SME's including description, their roles in the export trade and the export directed firm models are introduced. After examining the properties, categorisation, economical role and the problems of marble industry enterprises in Turkey, the Sectoral Foreign Trade Firm Model is introduced. In this context the factors leading Sectoral Foreign Trade Firm Model to emerge, structural properties, related regulations and incentives are presented. As the last, a questionnaire which were applied to 87 enterprises in the marble sector is evaluated in order to determine the existing structure of the sector, export related problems and attitudes towards the Sectoral Foreign Trade Firm Model. According to this evaluation, marble enterprises possess a medium scale enterprise character in general and there is an export inclined structure in the sector. The constraints to the export are listed as the absence of the standardisation, high prices and the lack of information on the target markets. Although there is a positive attitude towards the Sectoral Foreign Trade Firm Model, the competitive nature of the sector causes a negative impact on cooperation. As conclusion, The Sectoral Foreign Trade Firm Model will be applied successfully to the marble sector if it is formulated considering the differences among the enterprises resulting from the non-homogenous nature of the marble product.