Erişkin sağlıklı bireylerde çok renkli akan hücre ölçer ile T ve B lenfosit alt gruplarının yaşa özgü referans değerlerinin oluşturulması
Establishment of age-specific reference values of T and B lymphocyte subsets BY multicolor flow cytometry in HEALTHY ADULTS
- Tez No: 739611
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN YUSUF GELMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İmmün sistem hücrelerinin primer immün yetersizlik (PİY), otoimmünite ve kanser gibi çeşitli hastalıkların patogenezinde rol aldıkları bilinmektedir. PİY hastalarına çoğunlukla çocukluk çağında tanı konulmakla birlikte, hastalık belirtilerinin çeşitliliği ve yeni tanımlanan PİY hastalık grupları tanıda gecikmelere ve hastaların uygun tedavi seçeneklerine geç ulaşmasına neden olmaktadır. Son yıllarda düşük maliyeti, hızlı ve güvenilir sonuç vermesi, artan antikor ve floresan çeşitliliği nedeniyle akan hücre ölçer PİY tanısında yaygın olarak kullanılmaktadır. Sağlıklı bireylerde T ve B lenfosit alt gruplarının ulusal referans değerlerinin belirlenmesi, hastalardan elde edilen sonuçların doğru değerlendirilmesi için gereklidir. Bu nedenle 20-60 yaş arası, 60 erkek ve 58 kadın olmak üzere 118 sağlıklı erişkin bireyden alınan kan örneklerinde T ve B lenfosit alt grup dağılımları hem cinsiyet hem de yaş grupları açısından akan hücre ölçer ile değerlendirildi. Çalışmamızda, kadınlarda CD3+ ve CD4+ T lenfosit oranlarının erkeklere göre yüksek olduğu saptandı. Cinsiyet ve yaş farklılıklarının CD4+ T lenfosit alt grup dağılımlarını etkilemediği, buna karşın 50-60 yaş grubunda naif CD8+ T hücre oranlarının azaldığı, efektör hafıza-CD45RA T (TEMRA) oranlarının arttığı saptandı. Regülatör T (Treg) hücre dağılımının 50-60 yaş bireylerde arttığı belirlendi. 50-60 yaş erkek bireylerde foliküler regülatör T (TFR) hücre oranlarının arttığı, kadınlarda ise foliküler yardımcı T (TFH) hücre oranlarının erkeklere göre azaldığı gözlendi. 20-29 yaş grubu kadınlarda yardımcı T (Th)2 ve Th17 yönünde farklılaşmanın daha yüksek olduğu, ileri yaş gruplarında ise bu farklılaşmanın Th1 yönünde arttığı saptandı. Özetle bu çalışmada, sağlıklı erişkin popülasyonunda T ve B lenfosit alt gruplarının hem yaş hem de cinsiyet farklılıklarına ait referans aralıkları oluşturularak verilerin lenfosit alt grup dağılımlarının değerlendirilmesinde kliniğe katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Immune system cells play a role in the pathogenesis of various diseases such as primary immune deficiency (PID), autoimmunity and cancer. The diversity of disease symptoms and newly defined PID disease groups cause delays in the diagnosis of PID. In recent years, flow cytometers have been used in the diagnosis of PID due to their low cost, rapid and reliable results, antibody and fluorescence diversity. Determination of national reference values in T and B lymphocyte subgroups in healthy individuals is necessary for the correct evaluation of the results of the patients. For this reason, T and B lymphocyte subgroup distributions in blood samples taken from 118 healthy adult individuals (60 males and 58 females) aged between 20 and 60 years, were appreciated with a flow cytometer in terms of both gender and age groups. In our study, CD3+ and CD4+ T lymphocyte cell ratios were found to be higher in females than in males. It was determined that gender and age differences did not affect CD4+ T lymphocytes subgroups distribution, however, the ratios of naive CD8+ T cells decreased and effector memory-CD45RA T (TEMRA) ratios increased in the 50-60 age group. It was displayed that the distribution of regulator T (Treg) cells increased in individuals aged 50-60 years. It was observed that follicular regulator T (TFR) cell ratios increased in 50-60 years old males, whereas follicular helper T (TFH) cell ratios decreased in females compared to males. It was showed up that the differentiation in the direction of helper T (Th)2 and Th17 was higher in females aged 20-29, while this differentiation increased in the direction of Th1 in older age groups. In summary, it is thought that our data will contribute to the evaluation of lymphocyte subgroup distributions by establishing reference ranges for both age and gender differences of T and B lymphocyte subgroups in the healthy adult population.