The EU asylum policy in times of crisis: Regulatory governance through agencies
Kriz dönemlerinde AB sığınma politikası: Ajanslar aracılığıyla düzenleyici yönetişim
  1. Tez No: 739610
  2. Yazar: ERAY CANLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez, Avrupa Birliği'nin (AB) düzenleyici yönetişiminin farklı politika alanlarındaki tarihsel gelişimini, AB sığınma politikasını odağına alarak incelemektedir. Tez, güvenlik ve kriz odaklı bir kurumsal yol bağımlılığı sergileyen ve düzenleyici AB ajanslarının kurulmasıyla şekillenen AB sığınma politikasının düzenleyici yönetişimini, tarihsel kurumsalcılık ve güvenlikleştirme merceği ile incelemektedir. Ayrıca bu çalışma, AB sığınma politikasının düzenleyici yönetişiminin iki boyutlu ve iki tempolu karakterini güçlendiren mekanizmalara ışık tutarak literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. AB sığınma politikasının içsel boyutunu temel olarak Ortak Avrupa Sığınma Sistemi (OASS) ve AB Sığınma Ajansı (ABSA) oluşturmaktadır. Öte yandan dışsal boyut, Avrupa Sınır ve Sahil Güvenliği Ajansı (ASSGA) yoluyla sığınma politikasının üçüncü ülkelere dışsallaştırılması ve ortak AB sınırlarının kontrolüne yönelik AB içi ve uluslararası işbirliği mekanizmalarını içermektedir. AB sığınma politikasında karşılaşılan farklı krizler sonucu dışsal boyut hem pratikte hem de yasal olarak hızlı bir gelişme gösterirken, içsel boyut yavaş ilerleyen AB içi müzakere süreçleri ve AB üye devletleri arasında yaşanan fikir ayrılıkları nedeniyle yavaş tempolu bir gelişme göstermiştir. İki boyut arasındaki bu farklılıkların altında yatan temel nedenler, AB sığınma politikasının tarihi anlamda güvenlik odaklı bir şekilde gelişmiş olması ve AB içerisinde göç ve sığınma olgularının güvenlikleştirilme süreçleridir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the historical evolution of the regulatory governance of the European Union (EU) in different policy fields, mainly focusing on the EU asylum policy. Utilizing historical institutionalism and securitization literature, the thesis seeks to examine the regulatory governance of the EU asylum policy which, like the other policy field examples, displays a security-oriented and crisis-driven institutional path dependency that leads to regulatory agencification processes. Moreover, the thesis aims to contribute to the literature by uncovering the mechanisms that reinforce the two-dimensional and two-paced character of the regulatory governance of the EU asylum policy. While the internal dimension of the EU asylum policy consists of the Common European Asylum System (CEAS) and the European Union Agency for Asylum (EUAA), the external dimension involves the externalization of asylum policy to third countries and cooperation mechanisms on controlling the external EU borders with the support of the European Border and Coast Guard Agency (EBCG). In the face of different crises, the external dimension of the EU asylum policy has expanded rapidly both in a de facto and de jure manner. Conversely, suffering from the cumbersome EU negotiation processes and the lack of consensus between the member states, the regulatory governance of the internal dimension has experienced a slow-paced and partial regulatory expansion. The underlying reasons behind the difference of pace between the two dimensions lie in the security-oriented path dependency of the EU asylum policy as well as the process of securitization of immigration and asylum in the EU.