The effect of foreign language and psychological distance on moral judgment in Turkish–English bilinguals
Türkçe-İngilizce iki dillilerde yabancı dil ve psikolojik mesafenin ahlaki yargılara etkisi
  1. Tez No: 739612
  2. Yazar: MELİSA YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AYLİN KÜNTAY COPTY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kişilerin okudukları ahlaki ikilemlerin ana dilde veya yabancı dilde olması yargılarında sistematik farklılıklara neden olmaktadır. Yabancı Dil Etkisi (YDE) olarak adlandırılan bu etki, yapay, kurbansal (sacrificial) ahlaki ikilemler kullanılarak (Vagon ve Köprü) yapılan birçok dil karşılaştırmasında bulunmuştur. Mevcut çalışmanın ilk amacı, (Deney 1, N=203) YDE'nin aynı kurbansal ikilemlerle Türkçe (anadil) – İngilizce (yabancı dil) iki dillilerde bulunup bulunmadığını test etmektir. Ancak bu ikilemler, gerçekçi olmadıkları ve kahramanın kimliği açısından bağlamdan kopuk oldukları dolayısı ile de düşük dış geçerlilik sağladıkları için eleştirilmiştir. Çalışmanın ikinci amacı (Deney 2, N=467) (1) Türkçe-İngilizce iki dillileri kimlik kaynağı olarak kahramanın yaşını (çocuk vs. yetişkin vs. nötr) içeren gerçekçi ikilemlerle test ederek bu eleştirileri ele almak ve (2) bu ikilemlerde YDE'nin mevcut olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmanın sonucunda üç ana bulgu ortaya konmuştur. Birincisi, Türkçe-İngilizce iki dillilerde yapay veya gerçekçi ikilemlerde YDE bulunmamıştır. İkincisi, ahlaki yargılar ikilemlerin psikolojik mesafesinden ve karakterle yaş açısından algılanan benzerlikten Kurgu Düzeyi Teorisi (KDT; Construal Level Theory) ile tutarlı yönde etkilenmektedir. Üçüncüsü, kahramanın yaşına dair bilgi ahlaki yargıları KDT'nin tersi yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
People's judgements differ systematically while reading moral dilemmas in their native or their foreign language. This so-called Foreign Language Effect (FLE) has been found in many language pairs when tested with artificial, sacrificial moral dilemmas (i.e., Trolley and Footbridge). The first aim of this study was to investigate whether the FLE can be replicated in Turkish (native) – English (foreign) bilinguals using the same sacrificial dilemmas (Exp. 1, N=203). These dilemmas have been criticized for being unrealistic and decontextualized in terms of protagonist's identity, providing low external validity. The second aim of this study was (1) to address these problems by testing Turkish–English bilinguals with realistic dilemmas which included the protagonist's age as a source of identity (child vs. adult vs. neutral), and (2) to investigate whether the FLE is present in these dilemmas (Exp. 2, N=467). Our results revealed three main findings. First, the FLE was not present in Turkish–English bilinguals, tested either on artificial or realistic dilemmas. Secondly, moral judgments were affected by both the psychological distance of the dilemmas and the perceived age similarity with the protagonist, consistent with the Construal Level Theory (CLT). Thirdly, the age information of the protagonists altered moral judgments in the opposite direction of the CLT.