Vitamin A palmitat yüklü nano-dermakozmetiklerin hazırlanması, karakterizasyonu ve yara iyileştirme potansiyellerinin belirlenmesi
Preparation, characterisation and determination of wound healing potentials of vitamin A palmitate-loaded nanodermacosmetics
  1. Tez No: 739614
  2. Yazar: LALA BAGHIROVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALPER ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Nanoteknolojinin bugünün şartlarında dermakozmetik/kozmetik sektöründe kullanılma şekli, nanometrik boyutlarda üretilen nanopartiküller gibi çok küçük boyutta ürünlerin kozmetik içeriğine aktarılmasıdır. Nano boyuttaki kozmesötik maddelerin kullanılmaya başlanmasının sebebi daha derin cilt emilimi, daha iyi UV koruması, uzun süreli etki ve kararlılık sorunlarını ortadan kaldırmaktır. Bu çalışmada Vitamin A palmitat (VAP) yüklü Poli (laktik-ko-glikolik asit) (PLGA) bazlı ve VAP yüklü kitosan kaplı PLGA bazlı nanopartikül sistemleri nanoçöktürme tekniği ile hazırlanmıştır. Blank formülasyonlar için uygun yöntem ve oranlar bulunduktan sonra parçacık boyutu, parçacık boyut dağılımı (PDI) ve zeta potansiyel verileri değerlendiriliş ve ardından VAP yüklü PLGA ve kitosan kaplı PLGA nanopartikülleri hazırlanmıştır. Hazırlanan sistemler parçacık boyutu, PDI, zeta potansiyel, VAP miktar tayini için analitik yöntem validasyonu, formülasyonda etkin madde miktar tayini, ı̇n vitro dissolüsyon çalışması, dissolüsyon kinetiği çalışması gibi parametreler ile karakterize edilmiştir. Karakterizasyon sonrası optimum formülasyonlar seçilmiştir. Ardından tasarlanan nanopartikül formülasyonlarının HaCaT insan keratinosit deri hücre hatlarında sitotoksisite ve yara iyileştirici profilleri belirlenmiştir. Nanopartikül yapısı ile düşük dozda yüksek yara iyileştirme aktivitesi bulunmuştur. Sonuç olarak dermokozmetik/kozmetik sektöründe kullanılabilecek VAP yüklü nanotaşıyıcılar başarılı bir şekilde üretilmiş ve elde edilen sonuçlar bu sektör için umut verici olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The way nanotechnology is used in the dermocosmetic/cosmetic industry in today's conditions is to transfer very small products such as nanoparticles produced in nanometric sizes to the cosmetic content. The reason ivort hi use of nano-sized cosmeceuticals is to eliminate the problems of deeper skin absorption, better UV protection, long-term effect and stability. In this study, PLGA-based and VAP-loaded chitosan-coated PLGA-based nanoparticle systems loaded with Vitamin A palmitate (VAP) were prepared by nanoprecipitation technique. After finding suitable methods and ratios for blank formulations, particle size was evaluated according to particle size distribution (PDI) and zeta potential data, and then VAP loaded PLGA and chitosan coated PLGA nanoparticles were prepared. The prepared systems were characterized by parameters such as particle size, PDI, zeta potential, analytical method validation for VAP quantification, active substance quantification in formulation, in vitro dissolution study, dissolution kinetic study. Optimum formulations were selected after characterization. Then, the cytotoxicity and wound healing profiles of the designed nanoparticle formulations in HaCaT human keratinocyte skin cell lines were determined. High wound healing activity was found at low ivort with its nanoparticle structure. As a result, VAP loaded nanocarriers that can be used in the dermocosmetic/cosmetic industry have been successfully produced and the results have been evaluated as promising ivort his industry.