Ethical self formation in slow fashion: The case of the sewing community on Instagram
Yavaş modada kendiliğin etik oluşumu: Instagram dikiş topluluğu vakası
- Tez No: 739615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ MÜCEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Clothing Industry, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yavaş moda, literatürde kuralları ve prensipleri sabit, sınırları net bir şekilde çizilmiş bir hareket olarak tanımlanmaktadır. Yavaş moda pratiklerini uygulayan kişiler ve toplulukların bunu günlük hayatlarında ne şekilde uyguladıkları üzerine bir çalışma bulunmamaktadır. Bu tezin amacı, sosyal medya üzerinden kıyafet dikimi etrafında bir araya gelmiş sanal bir topluluğun parçası olan insanların, sürdürebilirlik ve etik tüketim normlarını topluluk içerisinde ne şekilde oluşturduklarını tartışmaktır. Bu tez topluluk üyeleri ile gerçekleştirilen 25 adet derinlemesine mülakat ve 2 yıl süren katılımcı gözlem sonucunda toplanan verilere dayanarak sanal toplulukların kurulma ve korunma pratiklerinin, yavaş moda normlarının oluşmasına ne şekilde katkıda bulunduğunu, kıyafet dikme ve satın alma pratiklerinin, etik birer pratiğe ne şekilde dönüştürüldüğünü göstermektedir. Bu tezde Foucault'nun etik tartışmalarından hareketle sanal dikiş topluluğu içerisindeki yerleşik ritüellerin, bilgi paylaşım yöntemlerinin, topluluğu diğer gruplardan ayıran sembolik sınırların ve kapsayıcılık pratiklerinin önemi tartışılmıştır. Bunlar birer topluluk kurma ve koruma pratikleri olarak tartışılıp topluluk üyelerinin bu tür pratikler üzerinden kendilerini topluluk içerisinde ne şekilde tanımladıkları ve topluluğa dahil olmaları ile birlikte yavaş moda yükümlülüklerini ne şekilde üzerilerinde hissetmeye başladıkları sorgulanmaktadır. Sürdürülebilirliği uygulamanın, kıyafet dikme ve satın almanın en etik yollarının, bu sanal topluluk içerisinde oluşturulduğu ve bunların bilgisinin yine sanal topluluk üzerinden paylaşıldığı tartışılmıştır. Topluluk üyelerinin topluluk içerisindeki etik üretim ve tüketim faaliyetlerine katılımları sonucunda kendilerini etik birer birey olarak oluşturdukları vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Slow fashion is often presented as having a stable set of principles and rules in the literature, and there is a lack of focus on the individuals and communities who practice slow fashion in their daily lives. This thesis explores how norms of sustainability and ethical consumption are constructed among home sewists who participate in the garment sewing community on Instagram. By utilising the data I collected from 25 in- depth interviews with community members and 2 years of participant observation, I discuss how virtual community building and maintenance practices contribute to the construction of normalcy in slow fashion and how practices of making and buying clothes serve as ethical work. Through a Foucauldian approach to ethics, I first question how community building and maintenance practices like community rituals, knowledge sharing, establishing symbolic boundaries and techniques of inclusivity contribute to the community members' ability to recognise their place in the broader movement of slow fashion, as well as feeling the obligations that come with being an active member and practitioner of slow fashion. I then analyse how the knowledge of making and buying the most sustainable and ethical sorts of clothes are communicated between members, what sorts of rules and guidelines members create and follow in their sewing, buying and dressing practices, how questioning their own morals can uncover their sense of ethics, and how they engage in ethical consumption.