Using interstate arms sales as a foreign policy instrument
Devletlerarası silah satışlarının bir dış politika enstrümanı olarak kullanılması
  1. Tez No: 739636
  2. Yazar: ALİ BEKTAŞ ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, silah satışlarının dış politikada bir enstrüman olarak kullanılıp kullanılmadığını Immanuel Wallerstein'ın Dünya Sistemi Teorisi yardımıyla açıklamayı amaçlamıştır. Bu amaçla gelişmiş ülkelerin üçüncü dünya ülkelerine yaptıkları silah transferleri tarihsel dönemler içerisinde ele alınarak analiz edilmiştir. Soğuk Savaş öncesi, Soğuk Savaş ve Soğuk Savaş sonrası dönemde yapılan silah transferleri ve bunların dış politika enstrümanı olarak kullanılması arasındaki ilişkiye odaklanılmıştır. Çalışmanın geniş bir zaman dilimini analiz etmesindeki temel amaç kapitalist üretim şeklinin merkez, yarı-çevre ve çevre ülke oluşumundaki rolünü incelemek ve bu üçlü ayrımın silah sanayisi üzerindeki etkisini araştırarak merkez ile çevre ülkeler arasında silah transferi yoluyla bağımlılık ilişkisi kurulup kurulmadığını ortaya çıkarmaktır. Bu çalışma ile silah transferine veya savunma teknolojisine bağımlı hale gelen çevre ülkelerin dış politikalarının merkez ülke tarafından manipüle edilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explain whether arms sales are used as an instrument in foreign policy with the help of Immanuel Wallerstein's World System Theory. For this purpose, the arms transfers from developed to third world countries have been analyzed within historical periods. It focused on the relationship between arms transfer and its usage as a foreign policy instrument in the pre-Cold War, Cold War, and post- Cold War periods. The study's primary purpose in analyzing a wide period is to examine the role of the capitalist mode of production in the formation of the core, semi-periphery, and periphery countries. By investigating the effect of this tripartite distinction on the arms industry, it is to reveal whether a dependency relationship is established between the core and the periphery countries through arms transfer. As a result of this study, it has been concluded that the peripheral countries' foreign policies that have become dependent on the arms transfers or defense technology can be manipulated by the core country.