The effect of gender diversity on the organizational performance: A research in non-profit organizations in Turkey
Cinsiyet çeşitliliğinin örgütsel performansa etkisi: Türkiye'de kar amacı gütmeyen kuruluşlarda bir araştırma
  1. Tez No: 739635
  2. Yazar: HALE HANKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM YAŞAR UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Türkiye'deki kar amacı gütmeyen kuruluşlar şu anda önemli bir cinsiyet uçurumuyla karşı karşıyadır. Araştırmalar, kadınların işyerlerinde her düzeyde ve özellikle de liderlik konumundakiler kadınlar söz konusu olduğunda ciddi engellerle karşı karşıya olduğunu göstermiştir. Açıktır ki, cinsiyet eşitliği insan haklarından sadece biri değil, aynı zamanda onurlu, barış ve refah içinde yaşayan sağlıklı bir toplum için çok önemli bir temeldir. Bu çalışma, Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarındaki cinsiyet çeşitliliğinin kurumsal performans üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle, örgütsel performansı en üst düzeye çıkarmada işyerinde cinsiyet çeşitliliğinin önemine ışık tutmak gerekmektedir. Bu çalışmada, kar amacı gütmeyen kuruluşlarda performansı ölçmek için etkinlik, verimlilik ve sürdürülebilirlik olmak üzere üç faktör belirlenmiştir. Araştırma, önceki akademik makalelere ve çalışmalara dayalı çevrimiçi bir anket tasarlayarak nicel bir yöntem uygulamaktadır. Anket, Türkiye genelinde yerel, uluslararası ve diğer STK çalışanları arasında rastgele dağıtılmıştır ve 259 doldurulmuş anket verisi ile sonuçlanmıştır. Yanıtların analizi, cinsiyet çeşitliliğinin örgütsel performans üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu ve dolayısıyla kurumların etkinliği, verimliliği ve sürdürülebilirliği üzerinde de olumlu bir etkisi olduğunu göstermektedir. Böylece, bulgular, cinsiyet çeşitliliğinin etkinlik üzerinde en güçlü pozitif anlamlı etkiye sahip olduğunu, ardından sürdürülebilirliğin ve ardından verimliliğin geldiğini göstermektedir. Buna dayanarak, Türkiye'deki NPO'ların üst yönetimi ve insan kaynakları departmanlarının, genel performanslarının artırmada kilit bir faktör olarak tanımlandığı için cinsiyet çeşitliliğini daha ciddiye almaları önerilmektedir. Araştırma, bu sektörde kadınların rollerini geliştirmek için somut standartlar sağlamaktadır. Kadınların bu kuruluşlardaki performanslarını artırmalarına yardımcı olacak başka kilit faktörleri belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The non-profit organizations in Turkey currently face a significant gender gap. The research has shown that women are facing serious obstacles in their workplace at all levels and especially when it comes to women in leadership positions. Evidently, gender equality is not only one of the human rights but also a crucial pillar for a healthy society that lives in dignity, peace and prosperity. This study aims to determine the impact of gender diversity at NPOs in Turkey on organizational performance. Thus, it was critical to shed the light on the significance of gender diversity at workplace in maximizing organizational performance. This study has identified three dimensions to measure the performance in non-profit organizations which are effectiveness, efficiency, and sustainability. The research applies a quantitative method by designing an online survey based on previous academic articles and studies. The questionnaire was randomly distributed among the local, international, and other types of NPOs employees across Turkey which resulted in 259 filled surveys. Analysis of the responses demonstrate that gender diversity has a positive effect on organizational performance and therefore has a positive effect on its effectiveness, efficiency, and sustainability as such. Thus, the findings show that gender diversity has the strongest positive significant effect on effectiveness, followed by sustainability, and then efficiency. On this basis, it is recommended that NPOs executive management and human resource departments in Turkey should take gender diversity more seriously as it is identified as a key factor for boosting their overall performance. The research provides concrete standards for enhancing women's roles in this sector. Further research is needed to identify other key factors that would help women in increasing their performance in these organizations.