The analysis of the AKP through the performative politics framework: The case of 2018 elections
AKP'nin performatif siyaset çerçevesi ile analizi: 2018 seçimleri örneği
  1. Tez No: 739683
  2. Yazar: ERDOĞAN ÇİFTCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ZEYNEP ALPAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 347
Özet
Bu araştırmanın ana amacı, AKP'nin aktörlerini performatif siyaset penceresinden farklı bir bakış açısı ile incelemektir. Bu disiplinler arası araştırma aynı zamanda performatif siyasetin aktörlerinin dramaturjik yönlerini keşfetmeye de odaklanmaktadır. Bu tez bu nedenle, böyle bir araştırmayı yürütmek için var olan mevcut araçları, aktörlerin dramaturjik etkisini, tiyatro çalışmalarını da incelemek suretiyle, yeniden inşa ederek araştırmayı hedefler. Bu araştırma her ne kadar AKP'nin performatif yönleriyle daha iyi anlaşılabileceğine odaklanarak başlamış olsa da performatif siyaseti nasıl kavramsallaştırmamız ve analiz etmemiz gerektiği üzerine kapsamlı bir çalışma olmuştur. Örnek vaka çalışması 2018 seçimlerindeki çeşitli performanslar olmakla birlikte Recep Tayyip Erdoğan örneği özelinde analiz edilerek yapılmıştır. AKP örneği, performatif siyasetin önemine dair, partinin bu araçların geliştiği son yirmi yıllık dönemde iktidarda olması ve seyircileri etkilemek adına yoğun bir şekilde bu araçları kullanması dolayısıyla önemli bir örnek teşkil etmektedir. Bu araştırma özellikle son on yılı aşkındır güçlenen, söylemlerde önemli değişiklikleri bile mümkün kılan ve repertuvarın sürekli yeniden inşasına imkân sağlayan gücün nasıl var olduğunu anlamlandırmak için tiyatro çalışmalarından da yararlanarak incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to employ a different perspective on the AKP actors through the lens of performative politics. This interdisciplinary research also focuses on exploring the dramaturgical aspects of performative politics. Thus, the research focuses on analysing the dramaturgical impact of the actors by reconstructing the tools available for conducting research with a specific interest in theatrical studies. This means that although the question started with understanding the power of the AKP better by looking at performances, this led to a further quest on how we should conceptualise and analyse performative politics with a framework in the contemporary world. The performances that I will focus on are various performances in the 2018 elections, particularly focusing on Recep Tayyip Erdoğan. The AKP is an excellent case study for comprehending the significance of performative politics as the party has been in power for the last two decades when these means became advanced, and they are keen to use them aggressively to affect the audience. In this research, such power, which became dramatically enhanced during the last decade or so, allowing radical changes in the discourses and leading to constant reconstruction of the repertoire, will be examined to understand how it functions.