Sağlık iletişiminde hareketli grafik kullanımı ve hareketli prospektüs uygulaması
Use of motion graphics in health communication andapplication of motion prospectus
  1. Tez No: 739730
  2. Yazar: ŞULE BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. EBRU SELCAN BARANSELİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Sağlık kavramı; cinsiyet, yaş fark etmeksizin herkesi doğum öncesi dönemden ölüme kadar ilgilendiren, elzem bir konudur. Doğru ve etkili sağlık bilgisine erişmek, hasta olunduğu zaman sağlık hizmeti alabilmek kadar insani bir haktır. Ayrıca hastaların bilgiye ulaşma isteği duyması ve dikkatini çekmek de birincil sağlık iletişimi hedeflerindendir. Bilgiye erişimdeki yaş, okur yazar olmama, renk körü olma, görme veya işitme engeli bulunma gibi tüm olumsuz durumları bertaraf edecek olan hareketli grafik ile bilgi aktarımının sağlanması, insanların temel insan haklarından biri olan sağlık konusunda doğru bilgileri edinmesini kolaylaştıracak ve bu bilgilerin ses, görüntü, hareket gibi birçok duyu organına hitap eden ögelerden oluşması ile bilginin zihinde daha uzun süre kalıcı olmasına yardım edecektir. Bu araştırmanın amacı, dijital teknolojilerin ve görsel iletişim tasarımının avantajlarını kullanarak sağlık iletişiminde iyileştirmeye ihtiyaç duyulan, aksamalar olan alanlarda çözüm önerilerini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın problem bölümünde seçilen soruna yönelik bilginin daha hızlı algılanabilir ve akılda kalıcı olması adına, hareketli grafikle destekli bir uygulama projesi önerisi gerçekleştirilmiştir. Sağlık, tıp, eczacılık, grafik tasarım, işletme gibi birçok farklı disiplinden materyallere dayanan bu inceleme, kullanıcı hedefleri ve bilgi ihtiyaçları doğrultusunda destekleyici bir yaklaşımla prospektüslerin basılı bir evrak olmaktan çıkarılıp okuma yazma bilmeyen, görme bozuklukları olan veya okumayı sıkıcı bulan kitlelere bilginin aktarılmasını sağlamayı amaçlar. Bilgiyi eğlenceli, erişilebilir hale getirirken“sıfır atık”,“karbon ayak izi”gibi kavramların ortaya çıktığı ve oldukça önemsendiği bir dönemde kâğıt atığı en aza indirgeyen bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of health; Age, regardless of age, from birthday to death, is an essential issue. Accurate and health information is a human right as much as health care when sick. In addition, it is one of the goals of health care to benefit from the information sent from sick patients. With the plan that will be all possible such as age in access to information, being an adult at the age, being colorblind, seeing or having a disability, this author will provide the right acquisition of health, which is one of the basic human rights, for the realization of information planning, and this author will use sensory organs such as sound, image, image, movement. It will be enough for a longer period of use in the mind with education from the elements that appeal to it. The aim of this research is to reveal solutions in areas where there is a need for improvement in health communication, by using the advantages of digital technologies and visual communication design. In line with this purpose, an application project proposal supported by motion graphics was carried out in order to make the information about the problem selected in the problem part of the research more perceptible and memorable. This completion, which consists of people with many options such as health, medicine, pharmacy, visual, design, is not designed to have information about people. While making information smart and accessible, it offers a solution that reduces what is thought to be a“zero waste”,“carbon footprint”.