Self-esteem and fear of negative evaluation as predictors of self-handicapping among university students
Üniversite öğrencilerinde kendini engellemenin yordayıcıları olarak özsaygı ve olumsuz değerlendirilme korkusu
  1. Tez No: 739731
  2. Yazar: MELİSA BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinde olumsuz değerlendirilme korkusu ve benlik saygısının kendini engelleme üzerindeki yordayıcı rolünü incelemektir. Araştırmanın örneklemi kolayda örnekleme yoluyla seçilen 440 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Demografik bilgi formu, Rosenberg Özsaygı Ölçeği, Olumsuz Değerlendirilme Korkusu Ölçeği Kısa Formu ve Kendini Sabotaj Ölçeği katılımcılara çevrimiçi form aracılığıyla uygulanmıştır. Araştırma sorusuna yanıt bulmak için yapılan çoklu regresyon analizi özsaygı ve olumsuz değerlendirilme korkusunun kendini engellemenin anlamlı birer yordayıcısı olduğunu ve regresyon modelinde varyansın %34'ünü açıkladığını ortaya koymuştur [F(2, 437) = 112.754, p < .01, R2 = .34]. Bunun yanında, yordayıcı değişkenler arasında anlamlı bir negatif ilişki bulunmuş, daha yüksek özsaygı düzeyinde daha düşük olumsuz değerlendirilme korkusuna sahip olma eğilimin arttığını göstermiştir. Bu bulgular kendini engellemenin anlaşılmasına katkıda bulunacağı ve üniversite öğrencileriyle çalışan psikolojik danışmanlara kanıtsal bir dayanak sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate the predictive roles of fear of negative evaluation and self-esteem on self-handicapping among university students. The participants of the study consists of 440 university students recruited through convenience sampling. Demographic information form, Rosenberg Self-Esteem Scale, Brief Fear of Negative Evaluation Scale and Self-Handicapping Scale were administered to the participants via an online form. In order to answer the research question, a multiple regression analysis was run. Multiple regression analysis revealed that self-esteem and fear of negative evaluation are significant predictors of self- handicapping with an explained variance of 34% of the prediction model [F(2, 437) = 112.754, p < .01, R2 = .34]. Additionally, a significant negative relationship was found between predictor variables, which suggests that individuals with higher levels of self- esteem are more likely to have lower tendency to have fear of negative evaluation. The findings will contribute to the understanding of self-handicapping and provide an evidence base for counselors working with university students.