Relationships between attachment style, cognitive flexibility and emotion regulation
Bağlanma stilleri, bilişsel esneklik ve duygu düzenleme arasındaki ilişki
  1. Tez No: 739737
  2. Yazar: SERENAY DİLMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVİN DOĞUTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırmanın amacı, yetişkin bağlanma tarzlarındaki farklılaşmanın bilişsel esneklik ve duygu düzenleme üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemi gönüllülük esasına dayalı olarak 18-30 yaş arası genç yetişkinlerden oluşmaktadır. Araştırmaya toplam 259 kişi katılmıştır. Çalışmada Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri (YİYE), Bilişsel Esneklik Envanteri (BEE), Duygu Düzenlemedeki Zorlantılar Anketi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre güvenli bağlanan genç yetişkinlerin daha fazla bilişsel esnekliğe ve korkuyla bağlanan genç yetişkinlerin daha az bilişsel esnekliğe sahip olduğu hipotezi yanlışlanmıştır. Güvenli bağlanan genç yetişkinlerin duygu düzenlemede daha iyi olduğu ve korkuyla bağlanan genç yetişkinlerin duygu düzenlemede daha yetersiz olduğu hipotezleri desteklenmiştir. Araştırmanın güçlü yönleri, sınırlılıkları ve katkıları ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of differentiation in adult attachment styles on cognitive flexibility and emotion regulation. The sample of the study consists of young adults between the ages of 18-30 voluntarily. A total of 259 people participated in the research. In the study, the Experiences in Close Relationships Inventory (ECR), The Cognitive Flexibility Inventory (CFI), Difficulty of Emotion Regulation Scale (DERS) were used. According to the results of the analysis, the hypothesis was that securely attached young adults had more cognitive flexibility and fearfully attached young adults had less cognitive flexibility was not significant. The hypotheses that securely attached young adults are better at emotion regulation and that fearfully attached young adults are more deficient in emotion regulation have been confirmed. The strengths, limitations, and contributions of the study are discussed in light of the relevant literature.