Alt özel sınıflardaki öğrencilerin sesli okudukları öyküyü anlatma becerisini kazanmalarında doğrudan öğretim yöntemiyle sunulan bireyselleştirilmiş okuduğunu anlama materyalinin etkililiği (2 cilt)
- Tez No: 73975
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ATAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 461
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, okuma ve okuduğu öyküyü anlamayla ilgili ön koşulları yerine getiren alt özel sınıflardaki zihinsel engelli öğrencilere Doğrudan öğretim Yöntemiyle Sunulan Bireyselleştirilmiş Okuduğunu Anlama öğretim Materyali'yle yapılan öğretimin, bu öğrencilerin öykü yapısı unsurlarına göre düzenlenen tek olaylı öyküleri anlamalarına ve 15 ile 30 gün sonra anlamalarının sürmesine yol açıp açmadığını belirlemektir. Araştırmanın deseni tek denekli deneysel desenlerden çoklu başlama düzeyi deseninin bir çeşiti olan çoklu yoklama desenidir. Araştırmada denekler arası çoklu yoklama deseni kullanılmıştır. Araştırmanın deneklerini, 1996-97 öğretim yılında Çankaya ilçesinde bulunan alt özel sınıflara devam eden ve ön koşulları yerine getiren dört zihinsel engelli öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanabilmesi için öykü yapısı unsurlarına göre düzenlenen tek olaylı öyküler ve bu öykülere göre hazırlanmış olan ölçüt bağımlı okuduğunu anlama ölçü araçları geliştirilmiştir. Öğrencilerin öğretim öncesi performans düzeylerinde öğretim uygulanana kadar bir değişiklik olup olmadığını belirlemek amacıyla birer oturumda birer öykü ve bu öykülere göre hazırlanan ölçü araçlarıyla yoklama ölçümleri yapılmıştır. Öğrencilerin öykü yapısı unsurlarına göre düzenlenen tek olaylı öyküleri anlama performasını belirlemek amacıyla öğretim öncesi beş oturumda beş öykü ve bu öykülere göre hazırlanan ölçü araçlarıyla performans düzeyleri belirlenmiştir. Doğrudan öğretim yönteminin model olma, rehberli uygulamaların ipucu verme ve ipucunu azaltma aşamalarına göre hazırlanan bireyselleştirilmiş öğretim materyali 33 oturumda uygulanmıştır. Öğretim uygulandıktan sonra öğrencilerin öğretim sonu performans düzeyi beş oturumda beş öykü ve bu öykülere göre hazırlanan ölçü araçlarıyla belirlenmiştir. Öğretimden 15 ve 30 gün sonra, öğrencilerinanlamalarının sürüp sürmediğini belirlemek amacıyla beşer oturumda beşer öykü ve bu öykülere göre hazırlanan ölçü araçlarıyla performans düzeyleri belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin değerlendirmesinde grafiksel analiz kullanılmıştır. Araştırma bulguları, Doğrudan öğretim Yöntemiyle Sunulan Okuduğunu Anlama öğretim Materyali'yle yapılan öğretimin alt özel sınıfta bulunan zihinsel engelli öğrencilerin öykü yapısı unsurlarına göre düzenlenen tek olaylı öyküleri anlamalarına ve 15 ile 30 gün sonra anlamalarının sürmesine yol açtığı izlenimini vermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to determine whether teaching with Individualized Teaching Material for Reading Comprehension presenting through Direct Instruction method, helps mentally retarded students studying in special classes, who satisfy prerequisites regarding reading and story comprehension, comprehend single action stories designed according to story grammar items and their comprehension continue after 15 and 30 days. The design used in this study is multiple probe design across subjects a variation of the multiple baseline design. The subjects of this study are four mentally retarded students attending special classes in primary schools at Çankaya, during 1996-1997 academic year and satisfying the prerequisites identified. To collect the data, single action stories designed according to story grammar items and criterion referenced test for reading comprehension were prepared. To identify whether any change in the students' performance level has taken place before instruction, identification tests using one story per session, were administered. For identifying the real performance level in comprehending single action stories designed according to story grammar items, using five stories, (one story per session) performance levels were identified in five sessions before instruction. The individualized instructional material, prepared according to the modelling stage of the direct instruction method, and giving cues and reducing cues of the guided instruction was used in 33 sessions then, the students performance levels were identified in five sessions. In order to identify whether the students comprehension continue 15 and 30 days after the instruction five sessions were performed. mGraphical analysis was used in evaluating the obtained data. The finding suggest that the Individualized Teaching Material for Reading Comprehension presenting through Direct Instruction Method does help the mentally retarded students. Studying in special classes comprehend single action stories designed according to story grammar items, and their comprehension continue after 15 and 30 days. IV