Ayrılma bireyleşme ve cinsel benlik şeması arasındaki ilişkide başa çıkma tarzlarının rolü
The role of coping styles in the relationship between separation individuation and sexual self schema
  1. Tez No: 739756
  2. Yazar: GÖZDE ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAHRAMAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı elde edilen veriler doğrultusunda, yetişkin bireylerin başa çıkma tarzlarının, ayrılma bireyleşme ve cinsel benlik şeması arasındaki ilişkide ayırt edici rolünü saptamaktır. Ayrıca çalışma kapsamında ayrılma bireyleşme, cinsel benlik şeması ve stresle başa çıkma tarzları ana değişkenleri ile bunların alt boyutları arasındaki ilişkiler, ilişkisel tarama desenine uygun olarak incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, başta İstanbul olmak üzere çeşitli illerlede yaşayan 246 kadın ve 157 erkek yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Bu araştırmada veriler, Demografik Bilgi Formu, Ayrılma Bireyleşme Ölçeği, Cinsel Benlik Şeması Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Ölçeği ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklem t- testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre: Ayrılma- bireyleşme puanlarının sevgi dolu/ şefkatli cinsel benlik şeması ve stresle başa çıkmada problem odaklı başa çıkma tarzları ile negatif yönde anlamlı ilişkisi olduğu görülmüştür. Bununla birlikte stresle başa çıkmada problem odaklı başa çıkma tarzları ile sevgi dolu/ şefkatli cinsel benlik şeması arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Regresyon analizleri sonucunda, stresle başa çıkma tarzlarının ayrılma bireyleşme ile cinsel benlik şeması arasındaki ilişkide kısmi aracı rol üstlendiği tespit edilmiştir. Bu araştırmada elde edilen sonuçlar, ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış ve gelecekte yapılacak çalışmalar için öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the distinctive role of adult individuals' coping styles in the relationship between separation-individuation and sexual self-schema. In addition, within the scope of the study, the relationships between the main variables of separation-individuation, sexual self-schema and styles of coping with stress and their sub-dimensions were examined in accordance with the relational screening design. The study group of the research consists of 246 female and 157 male adult individuals living in various provinces, especially in Istanbul. In this study, data were obtained with Demographic Information Form, Separation Individuation Scale, Sexual Self-Schema Scale, and Coping with Stress Scale. Independent Sample t-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and correlation analysis were used in the analysis of the data. According to the findings: Separation-individuation scores were found to be negatively related to the loving/compassionate sexual self-schema and problem-focused coping styles in coping with stress. On the other hand, it was observed that there was a positive and significant relationship between problem-focused coping styles and loving/compassionate sexual self-schema in coping with stress. As a result of the regression analysis, it was determined that the styles of coping with stress played a partial mediating role in the relationship between separation individuation and sexual self-schema. The results obtained in this study were discussed within the framework of the relevant literature and suggestions were given for future studies.