Kadınların vajinismus deneyimlerini sosyal hizmet bakış açısıyla anlamak
Understanding women's vaginismus experiences from a social work perspective
- Tez No: 739784
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÖZBESLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Politikaları ve Uygulamaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Odaklı Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 421
Özet
Vajinismus, Türkiye'de oldukça fazla sayıda kadının deneyimlediği bir cinsel zorluktur. Bu zorluk, günümüzde biyomedikal söylem aracılığı ile tıbbileştirilmiş ve vajinismus yaşayan kadınlar tıbbi tanı sistemleri aracılığı ile fizyolojik ve psikolojik bağlamda“hasta”olarak çerçevelenmiştir. Feminist cinsellik araştırmacıları tarafından bu durum, kadınların yaşadığı cinsel zorlukları patolojikleştirerek kadın cinselliğini kuşatan adaletsizlikleri ve çevresel etmenleri gizlediği, kadınları eril heteronormatif standartlara uymaya zorladığı, sorumluluğu tamamen kadına yüklediği, kadın bedeni üzerinden ilerletilen tedavilere indirgediği ve kadın deneyiminin bütününü görmezden geldiği gerekçeleriyle eleştirilmiştir. Araştırmanın amacı, Türkiye'de vajinismus yaşayan kadınların, vajinismus deneyimlerini sosyal hizmet bakış açısıyla anlamaktır. Nitel yönteme ve fenomenolojik desene dayanarak hazırlanan bu çalışmada, toplam 22 vajinismus deneyimine sahip kadınla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, vajinismusun kişisel bir hastalıktan ziyade sosyo-kültürel, politik, yapısal, psikolojik, fiziksel ve kişilerarası kompleks nedenleri olan, büyük ölçüde toplumsal cinsiyet, kültür, heteronormativite ve sosyal adaletsizlik eksenlerinde şekillenen, politik temelli bir cinsel hoşnutsuzluk olduğu sonucuna varılmıştır. Vajinismusu ortaya çıkaran etmenlerin, aynı zamanda vajinismus sürecini uzatmada da rolü olduğu saptanmıştır. Vajinismusu tıbbileştiren kısıtlı tanımın, çevresel unsurlar da dahil edilerek genişletilmesinin ve vajinismus yaşayan kadınlara çok disiplinli bir çerçevede sosyal hizmet uygulamaları aracılığı ile destek olunmasının önemli olduğu sonucuna varılmıştır. Vajinismusun önlenmesi için toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesi ve kadın cinselliğini baskılayan sosyo-kültürel etmenlere karşı çalışılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Vaginismus is a sexual difficulty experienced by a large number of women in Turkey. This challenge has now been medicalized through biomedical discourse, and women experiencing vaginismus have been framed as“patients”in physiological and psychological terms through medical diagnosis systems. This situation has been criticized by feminist sexuality researchers on the grounds that it pathologizes the sexual difficulties women experience, hides the injustices and environmental factors surrounding female sexuality, forces women to conform to masculine heteronormative standards, puts the responsibility entirely on women, reduces them to treatments based on the female body, and ignores the whole of women's experience. The aim of the research is to understand the vaginismus experiences of women living in Turkey from a social work perspective. In this study, which is prepared based on the qualitative method and phenomenological design, in-depth interviews were conducted with a total of 22 women with vaginismus experience. In the study, it has concluded that vaginismus is a politically based sexual dissatisfaction with socio-cultural, political, structural, psychological, physical and interpersonal complex causes rather than a personal disease, largely shaped in the axes of gender, culture, heteronormativity and social injustice. It has been determined that the factors that reveal vaginismus also play a role in prolonging the vaginismus process. It has concluded that it is important to expand the limited definition of medicalized vaginismus by including environmental factors and to support women with vaginismus through social work practices in a multidisciplinary framework. In order to prevent vaginismus, it is recommended to eliminate gender inequality and to work against socio-cultural factors that suppress female sexuality.