Simülatör destekli denizcilik eğitiminde göz izleme ve elektroensefalografi uygulamalarının ölçme-değerlendirme süreçlerine katkısının incelenmesi
Contribution of eye tracking and electroencephalography applications to the assessment and evaluation of simulator-based maritime training
  1. Tez No: 739798
  2. Yazar: ÖMER ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ATİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilikte Emniyet, Güvenlik ve Çevre Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Deniz ulaştırması, emniyet, güvenlik ve çevre kavramlarının ön planda olduğu bir sektördür. Küresel bir sektör de olan bu endüstrinin eğitim gereklilikleri hem ulusal hem de uluslararası birçok kurum ve kuruluşça denetlenmekte ve güncellenmektedir. Yaşanmış örnek olaylar sonrasında yeni yönergeler getirmenin yanında bu birimler teknolojide yaşanan gelişmelerle birlikte yeni uygulama tekniklerini denizcilik eğitimine entegre etmektedir. Yeni uygulama modellerinin denizcilik eğitimine katılması doğal olarak geleneksel ve alternatif ölçme-değerlendirme tekniklerine destekleyici veya yeni ölçme-değerlendirme yöntemlerine olan ihtiyacı beraberinde getirmektedir. Bu çalışma ile göz izleme ve elektroensefalografi (EEG) cihazları kullanılarak denizcilik eğitimi simülatör uygulamalarında kullanılan ölçme ve değerlendirme tekniklerine destekleyici yöntemler sunulması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü öğrencisi 24 katılımcı ile Köprüüstü Simülatörü'nde göz izleme ve EEG cihazları kullanılmıştır. Ayrıca ile Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü öğrencisi 12 katılımcı ile Gemi Makine Dairesi Simülatörü'nde göz izleme cihazı kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda göz izleme ve EEG cihazlarının simülatörlerde özellikle canlı izleme özelliği ile eğitmenlere değerlendirme nesnelliği, veri yorumlama ve katılımcı gözünden olaylara bakma konularında destek olacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Marine transportation is a sector in which concepts of safety, security and environment are at the forefront. The training requirements of this industry, which is also a global sector, are regulated and updated by many national and international institutions and organizations. In addition to bringing new guidelines after the events, these units integrate new application techniques with the developments in technology into maritime education. The inclusion of new application models in maritime education naturally brings with it the need for supportive or new assessment and evaluation methods to traditional and alternative measurement and evaluation techniques. In this study, it is aimed to provide supporting equipment for measurement and evaluation techniques used in simulators in maritime training by using eye tracking and electroencephalography (EEG) devices. The experiments were carried out eye tracking and EEG devices were used in the Bridge Simulator with 24 participants from the Department of Marine Transportation Engineering. In addition, an eye tracking device was used in the Ship Engine Room Simulator with 12 participants, who are students of the Department of Marine Engineering. As a conclusion, it was determined that eye tracking and EEG devices in simulators, especially with their live tracking feature, will support trainers in evaluation objectivity, data interpretation and looking at events from the perspective of the participant.