Denizcilikte simülatör destekli eğitimin rolü ve önemi
The Role and importance of simulator aided training in maritime
  1. Tez No: 89536
  2. Yazar: SELÇUK NAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BAYBARS TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET Dünya ticari mal taşımacılığının hacim olarak yaklaşık yüzde 90'nıı n. değer olarak ise yüzde 80'ninin denizyolu ulaştırmacılığı ile gerçekleştirilmesi, dünya denizlerindeki ticari mal trafiğinin önemini ortaya çıkartmaktadır. Son yirmi beş yıl içerisinde denizlerde meydana gelen kazalarda, çevre, insan ve ticari mal güvenliğinin büyük bir tehdit altında olduğu tespit edilmiştir. Bu tehdidi yaratan sebepler, kaza istatistiklerinden çıkartılarak, büyük sorumluluk oranının, gemilerde seyir vardiyasından sorunlu olan zabitlere ait olduğu ve kazaların büyük bir oranının da geminin seyir vardiyası sırasında meydana geldiği sonucuna varılmıştır. Uluslararası Denizcilik Örgütü IMO, bu yüzden, deniz ulaşım güvenliği için önemli önlemler almak ve kaza sebepleri üzerinde incelemeler yapmak durumunda kalmıştır. IMO nun yapmış olduğu incelemeler, geminin seyir güvenliğinden sorumlu güverte zabitlerinin eğitim standardının çok düşük olduğu sonucuna ulaştırmıştır. Bunun üzerine IMO denizcilik eğitimin de uluslararası önlemler alma gereği duymuştur. Deniz ulaştırmacılığının uluslararası yapısı ve ülkeler temelinde gerçekleştirilmiş güçlü örgütlenmesi, söz konusu önlemlerin son yıllarda ciddi yaptırımlara dönüşerek, uygulama alanına sokulmasına olanak tanımıştır. Bu yaptırımların başında STCW,“Gemiadamlannın Eğitimi, Belgelendirilmesi ve Vardiya Standartları Hakkında Uluslararası Sözleşme”gelmektedir. Bu sözleşme 1995 yılında en son halini alarak STCW 95 adı altında anılmaya başlamıştır. Sözleşmenin emredici hükümleri içerisinde, denizcilik eğitimi veren kurumlardaki eğitim donanımları belirlenmiştir. Donanımlar içerisinde simulator aygıtına büyük önem verilmiştir. Çünkü, deniz ulaşım güvenliği eğitiminde, verilen teorik eğitimin uygulaması ve her türlü koşul için uygulama olayının yaratılması çok güç olmaktadır. Bu güçlüğün aşılması ancak simulator destekli eğitimin verilmesi ile mümkün olabilmektedir.Dünya denizlerinde emniyetli seyir yapabilmenin şartı, konmuş bulunan uluslararası seyir kurallarına uymaktır. Gemilerde emniyetli seyir ve seyir kontrolünün yapıldığı yer köprüüstüdür. Seyir kontrolü, köprüüstünde bulunan seyir ve seyir yardımcı aygıtları ile yapılmaktadır. Seyir ve seyir emniyeti eğitimi verilebilmek amacıyla geliştirilen köprüüstü seyir simulator aygıtı, seyir kuralları senaryosu içerisinde, köprüüstü seyir aygıtlarını kullanarak kendi gemimizle emniyetli seyir yapmamızı sağlamaktadır. Tanım olarak köprüüstü simulator aygıtı, gemilerin köprüüstlerinden yapılan seyir-manevra kontrollerinin ve bu kontrollerde kullanılan yardımcı seyir aygıtları simülasyonlarının, dünya üzerindeki coğrafi bir mevkinin derinlik, yükseklik, akıntı vb. faktörlerinin matematiksel olarak bilgisayar yazılımlarıyla programlandığı bir senaryo içerisinde işletilmesidir. Simulator destekli eğitim için IMO, eğitim standartlarına, simulator eğitiminin nasıl verileceğine, eğitmen kalitesinden, eğitimin amacına kadar köprüüstü seyir simülatörü için gerekli tüm standartları belirleyerek eğitim kurumlanndan uymalarını beklemektedir. TÇ. YÜKSEKÖĞRETİM KURULU DOKÜMANTASYON MERKEZİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The fact that around 90% of the word commodity trade in volume and 80% of this trade in valve is transported by sea underlines the distinguished importance of seaborne trade and that extensive traffic at sea The accidents encountered at sea in the last 25 years have threatened the safety of human life, environment and the cargoes carried. The relevant statistics have revealed that the main cause of such threatening accidents has emerged from the officers in charge of navigational watch. Another striking point revealed with regard to these accidents is that most of them have taken place during navigation. Such threatening accidents, eventually, have urged the international Maritime Organisation (EVIO) to start an extensive study on the primary causes of these accidents and take certain safety' measures required in the maritime transportation. The examinations carried out have shown that the quality of training provided for officers has been found rather below the acceptable standards. And this unfavourable fact has urged IMO to take measures to raise the level of training. The distinctive and highly internationalised feature of seaborne trade, which has also been well organised in many countries, has recently enforced the measures taken to be put into practice. A leading set of these measures has been subject to the convention called STCW. This convention was ultimately revised in 1995 and since then it has been called“STCW 95”. The obligatory regulations of this convention has included the set of training equipment to be available and efficiently used at maritime training institutions. Within this set, the simulator has especially been focused on. The main reason for this particular focus is that putting theory, in navigational training, into practice has rather been difficult And it has been realised that this difficulty can be overcome by a qualified training supplemented by a simulator.The overall requirements in safe navigation match the international navigation rules included in the relevant convention. The place on ships where safe navigation and navigational control can be reached is the bridge. The navigational control can be managed by means of navigational devices and the relevant supplements available on the bridge. The navigational bridge simulator, designed in such a way that navigation itself and navigation safety can be taught efficiently, enables officers to navigate vessels safely. This navigation operation is carried out in accordance with the scenery arranged, Thus, this mentioned simulator can shortly be defined as a device by means of which navigation and manoeuvre controls, conducted on bridges of vessels, are efficiently operated in compliance with a scenario fed into computer software. The mentioned scenario takes into consideration all features, eg. depth, height, flow etc, of any particular region. Having determined all standards required for the simulator mentioned considering all relevant aspects such as how to train through the simulator, training standards, the purpose of such training and the qualification of trainers, IMO has enforced the relevant training institutions to strictly comply with these specified standards.