Konjenital sitomegalovirüs enfeksiyonu tanılı hastalarda risk faktörlerinin belirlenmesi, tanı yöntemlerinin, tedavi yanıtının ve prognozun değerlendirilmesi
Determination of risk factors, evaluation of diagnostic methods, treatment response and prognosis in patients diagnosed with congenital citomegalovirus infection
  1. Tez No: 739843
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇAĞRI BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ALABAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Konjenital Sitomegalovirus (CMV) enfeksiyonu, tüm dünyada intrauterin enfeksiyonlarının en sık nedenidir. Asemptomatik seyirden nörogelişimsel gerilik, sensorinöral işitme kaybı gibi sekellere kadar giden geniş bir klinik seyir gösterir. Aşısının olmaması, tedavi ve bakım hizmetlerinin ciddi mali yük oluşturması nedeniyle özellikle seroprevelansı yüksek toplumlar için önemi giderek artan bir sağlık sorunudur. Bu çalışmanın amacı, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği'nde Konjenital Sitomegalovirüs (cCMV) enfeksiyonu tanısı ile izlenen hastaları değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmada, 1 Ocak 2010 ve 31 Aralık 2021 yılları arasında, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği'nde, 0-1 yaş arasında çocuk hastalar retrospektif olarak incelenmiştir (01 Ocak 2020-31 Aralık 2021 arası veriler prospektif toplanmıştır).Bu araştırmada, cCMVenfeksiyonu tanısı ile izlenen çocuk hastaların demografik, epidemiyolojik ve klinik özellikleri, biyokimyasal, serolojik ve virolojik sonuçları, tedavi yaklaşımları, tedavi yanıtları ve prognozları değerlendirilmiştir. Bulgular: Konjenital CMVenfeksiyonu tanılı 80 hasta incelendi. Hastaların 18 (%22,8)'inde prematurite, 27 (%33,8)'sinde düşük doğum ağırlığı saptanmıştır. Hastaların 47 (%58,8)'sinin 1. çocuk olarak ve 39 (%48,8)'unun 1. Gebelikten dünyaya gelmesi primiparitenin risk faktörü olduğunu göstermiştir. Hastalarda saptanan semptom ve bulgular sıklık sırasına göre; sarılık, hepatosplenomegali, anemi, trombositopeni, hidrosefali ve mikrosefalidir. Hastaların 64 (%80)'nda CMV IgM pozitif, tamanında CMV-DNA PCR pozitif bulunmuştur. Fetal ultrasonografi anomalisi olan 17 (%21,3) hastanın sadece 1 (% 1,7)'nde prenatal maternal seroloji çalışması yapıldığı görülmüştür. Fetal ultrasonografi bulgusu olmayan hastaların %57'sinde postnatal dönemde enfeksiyon ilişkili anomali tespit edilmiştir. Hastaların 24 (%30)'nde hafif, 56 (%70)'nde orta/ağır cCMVenfeksiyonu mevcut olup 18 (%22,5)'nde santral sinir sistemi anomalisi saptanmıştır. Hastaların 37 (%46,3)'si tek başına iv gansiklovir, 12 (%15)'si tek başına oral valgansiklovir, 21 (%26,2)'si ardışık tedavi almıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Congenital Cytomegalovirus (CMV) infection is the most common cause of intrauterine infections worldwide. It shows a wide clinical course ranging from asymptomatic to sequelae such as neurodevelopmental retardation and sensorineural hearing loss. It is an increasingly important health problem, especially for societies with high seroprevalence, due to the lack of vaccination and the serious financial burden of treatment and care services. The aim of this study is to evaluate the patients followed up with the diagnosis of Congenital Cytomegalovirus (cCMV) infection in the Pediatric Infectious Diseases Clinic of Çukurova University Faculty of Medicine. Materials and Methods: In this study, pediatric patients aged 0-1 years were evaluated retrospectively in Çukurova University Faculty of Medicine Balcalı Hospital Pediatric Infectious Diseases Clinic between January 1, 2010 and December 31, 2021 (data from January 01, 2020 to December 31, 2021). prospectively collected). In this study, demographic, epidemiological and clinical characteristics, biochemical, serological and virological results, treatment approaches, treatment responses and prognoses of pediatric patients followed up with the diagnosis of cCMV infection were evaluated. Results: Eighty patients with congenital cytomegalovirus infection were analyzed. Prematurity was found in 18 (%22.8) patients and small of gestational age was found in 27 (%33.8) patients. The fact that 47 (%58.8) of the patients were born as the first child and 39 (% 48.8) from the first pregnancy showed that primiparity was a risk factor. In order of frequency, the symptoms and findings detected in the patients are jaundice, hepatosplenomegaly, anemia, thrombocytopenia, hydrocephalus and microcephaly. CMV IgM was positive in 64 (%80) of the patients, and CMV-DNA PCR was positive in all of them. It was observed that prenatal maternal serology study was performed in only 1 (%1.7) of 17 (%21.3) patients with fetal ultrasonography anomaly. Infection-related anomaly was detected in the postnatal period in % 57 of the patients without fetal ultrasonography findings. Mild CMV infection was present in 24 (%30) and moderate/severe cCMV infections in 56 (%70) patients, and central nervous system anomaly was found in 18 (%22.5) patients. Of the patients, 37 (%46.3) received iv ganciclovir alone, 12 (%15) received oral valganciclovir alone, and 21 (%26.2) consecutive therapy.