18-25 yaş arasındaki üniversite öğrencilerinde yeme bozukluğu ile depresyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between eating disorder and depression in university students between 18-25 years old
- Tez No: 739885
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YILDIRIM MAVİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada 18-25 yaş arası üniversite öğrencilerinde yeme bozukluğu ile depresyon arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında Anadolu yakasında üniversite öğrenimi gören 95 katılımcıya (%87,40 kadın, %12,60 erkek) anket uygulanmıştır. Bu anket; 'Demografik Bilgi Formu', 'Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği (YBDÖ)' ve 'Beck Depresyon Envanteri (BDE)' içermektedir. Araştırma sonucu elde edilen bulguların istatiksel analizleri SPSS 22.0 veri analiz programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; it is aimed to examine the relationship between eating disorders and depression in undergraduate students between the ages of 18 and 25. A survey has been conducted with 95 participants (87.40% female, 12.60% male) studying at universities on the Anatolian side. This questionnaire includes Demographic Information Form, Eating Disorder Examination Questionnaire (EDE-Q) and Beck Depression Inventory (BDI). Statistical analyzes of the findings obtained as a result of the research have been made with the SPSS 22.0 data analysis program.