Yetenek yönetiminin iş motivasyonu ve örgütsel perfomansa etkisi: Perakende sektörü örneği
The effect of talent management on work motivation and organizational performance: The case of the retail industry
  1. Tez No: 739887
  2. Yazar: FÜSUN TAYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA HATİCE SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Örgütlerin hedefledikleri başarıya ulaşabilmeleri ve rekabette avantajlı bir pozisyona sahip olabilmeleri için ilk şart performanslarının yüksek olmasıdır. Bir örgütte yetenek sahibi işgörenleri tespit ederek, onları stratejik görevlere getirerek ve farklı insan kaynakları mimarisi ile destekleyerek olumlu tutumlar yaratılabilir. Personellerin örgüt içerisinde doğru bir şekilde konumlandırılması yetenek yönetimi ile mümkün olmaktadır. Başarı, verimlilik ve tutarlılığın elde edilmesi bakımından yetenek yönetimi bir zorunluluktur. Yetenek yönetiminin en önemli çıktıları yüksek performans ve motivasyonun yükselmesidir. Buradan hareketle, çalışmanın amacı, perakende sektörü çalışanları için, yetenek yönetiminin iş motivasyonu ve örgütsel performans üzerindeki etkilerini yapısal eşitilik modeli yardımıyla belirlemektir. Perakende sektörü, Türkiye'de lojistik, üretim inşaat gibi sektörlerin büyümesine katkı sağlayan lokomotif görevinde bir sektör olduğu için tercih edilmiştir. İstanbul ilinde perakende sektöründe çalışan 803 kişi çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The first condition for organizations to achieve the success they aim and to have an advantageous position in the competition is to have a high performance. Positive attitudes can be created by identifying talented employees in an organization, bringing them to strategic tasks and supporting them with different human resources structures. Correct positioning of personnel within the organization is possible with talent management. Talent management is a must, in order to achieve success, efficiency and consistency. The most important outputs of talent management are high performance and increased motivation. Therefore, the aim of the study is to determine the effects of talent management on job motivation and organizational performance for retail sector employees by using structural equation model. The retail sector has been preferred, because it is a locomotive sector that contributes to the growth of sectors such as logistics, production and construction in Turkey. 803 people that work in the retail sector in Istanbul constitute the sample of the study.