Yetenek yönetiminin hemşirelerin iş motivasyonu ve örgütsel güven algıları üzerindeki etkisi
The efftects of talent management on perceptions of nurses' work motivation and organizational trust
  1. Tez No: 788546
  2. Yazar: SEVGİ FATMA AKARSU CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışma Yetenek Yönetiminin Hemşirelerin İş motivasyonu ve Örgütsel Güven Algıları Üzerindeki Etkisini saptamak amacıyla yapılmıştır. Aynı zamanda demografik değişkenlerin yetenek yönetimi, iş motivasyonu ve örgütsel güven algıları üzerindeki etkisi ortaya konmuştur. Bu kapsamda, Ankara ilindeki tüm sağlık bakanlığı ve üniversite hastanelerinde görev yapan hemşirelerden elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Araştırmanın evrenini sağlık bakanlığı hastanelerinde 13412 hemşire, üniversite hastanelerinde 4776 hemşire olmak üzere toplam 18188 hemşire oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda genel olarak hemşirelerin yetenek yönetimi algıları orta düzeyde (x=3,146), iş motivasyonu algıları (x=3,839) ve örgütsel güven algıları (x=3,566) ortalamanın üzerinde yüksek bulunmuştur. Bulgulara göre hemşirelerin yetenek yönetimi, iş motivasyonu ve örgütsel güven algıları birbiriyle pozitif yönde ilişkilidir. Sağlık bakanlığı hastanelerinde çalışan hemşirelerin yetenek yönetimi algısı üniversitedekilere göre daha yüksek bulunmuştur. Üniversitede çalışan hemşirelerin sağlık bakanlığına göre kurumuna daha çok güvendiği sonucuna ulaşılmıştır. Yetenek yönetiminin iş motivasyonu üzerindeki etkisi üniversite hastanelerinde daha yüksek bulunmuştur. Bununla birlikte yetenek yönetiminin örgütsel güven üzerindeki etkisinin sağlık bakanlığı hastanelerinde daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the Effect of Talent Management on Nurses' Perceptions of Work Motivation and Organizational Confidence. At the same time, the effects of demographic variables on perceptions of talent management, work motivation and organizational trust were revealed. In this context, the data obtained from the nurses working in all the ministry of health and university hospitals in Ankara were evaluated. The population of the research consists of 18188 nurses, 13412 working in the hospitals of the Ministry of Health and 4776 working in university hospitals. As a result of the research, nurses' perceptions of talent management were found to be moderate (x=3,146), their perceptions of work motivation (x=3,839) and organizational trust perceptions (x=3,566) were found to be higher than the average. According to the findings, nurses' perceptions of talent management, work motivation and organizational trust are positively related to each other. The perception of talent management of nurses working in the hospitals of ministry of health was found to be higher than those in universities. It was concluded that the nurses working at the university trust their institution more than those at the ministry of health. The effect of talent management on work motivation was found to be higher in university hospitals. However, it was concluded that the effect of talent management on organizational trust is higher in the hospitals of ministry of health.