Meme kanserinde oleuropein maddesinin oksidatif stresteki rolü
The role of oleuropein in oxidative stress in breast cancer
- Tez No: 739897
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Meme kanseri diğer kanser türlerine göre kadınlar arasında en fazla teşhis edilen kanserdir. Paklitaksel (PTX) taksan sınıfına ait meme kanseri, yumurtalık kanseri, akciğer kanseri gibi birçok kanserin tedavisinde yaygın olarak kullanılan etkili bir kemoterapötik ajandır. Oleuropein (OLE) antikanser, antioksidan, antidiyabetik, kardiyoprotektif, nöroprotektif etkiler gösteren doğal bir polifenoldür. Bu tez çalışması kapsamında, OLE ve PTX kombinasyonlarının MCF-7 hücre hattında oksidatif strese olan etkileri incelenmiştir. MCF-7 hücre hattında OLE ve PTX'in sitotoksik etkilerini belirlemek amacıyla xCELLigence RTCA yöntemi kullanılmıştır. MCF-7 hücre hattında OLE ve PTX'in IC50 değeri sırayla 230 µM ve 7,5 µM olarak hesaplanmıştır. Oksidatif stresin belirlenmesi için Total Oksidan (TOS) ve Total Antioksidan (TAS) durumları ölçülerek Oksidatif Stres İndeksi (OSI) hesaplanmıştır. OLE ve PTX kombinasyonlarının daha düşük konsantrasyonlarda MCF-7 hücre hattının proliferasyonunu sinerjik etkili olarak inhibe ettiği ve TAS seviyesini arttırdığı saptanmıştır. Oksidatif stres belirteçleri olan süperoksit dismutaz (SOD), redükte glutatyon (GSH) ve malondialdehit (MDA) düzeyleri ölçülmüştür. Tek başına OLE ve PTX uygulamasına göre kombinasyon gruplarındaki SOD ve MDA seviyesinin arttığı GSH seviyesinin düştüğü gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most diagnosed cancer among women compared to other cancer types. Paclitaxel (PTX) is an effective chemotherapeutic agent that belongs to taxane class and is widely used in the treatment of many cancers such as breast cancer, ovarian cancer, lung cancer. Oleuropein (OLE) is a natural polyphenol with anticancer, antioxidant, antidiabetic, cardioprotective and neuroprotective effects. Within the scope of this thesis study, the effects of OLE and PTX combinations on oxidative stress of MCF-7 cell line were investigated. The xCELLigence RTCA method was used to determine the cytotoxic effects of OLE and PTX in the MCF-7 cell line. The IC50 values of OLE and PTX in the MCF-7 cell line were calculated as 230 µM and 7.5 µM, respectively. In order to determine oxidative stress, Oxidative Stress Index (OSI) was calculated by measuring Total Oxidant (TOS) and Total Antioxidant (TAS) states. It was determined that the combinations of OLE and PTX synergistically inhibited the proliferation of the MCF-7 cell line and increased the TAS level treating with lower concentrations. The levels of superoxide dismutase (SOD), reduced glutathione (GSH) and malondialdehyde (MDA), which are oxidative stress markers, were also measured after treatment of cells with PTX, OLE and combination. It was observed that the SOD and MDA levels increased in the combination groups compared to the OLE and PTX application alone, on the other had the level of GSH decreased.