Meme kanseri hücrelerinde karnosik asit ve oleuropeinden zengin bitki özütleri ve salisilik asitin sitotoksik ve apoptotik etkilerinin araştırılması
Investigation of cytotoxic and apoptotic effects of carnosic acid and oleuropein-rich plant extracts and salicylic acid in breast cancer cells
- Tez No: 759350
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser çeşididir. Üçlü negatif olarak adlandırılan agresif meme kanserinin standart tedavi seçenekleri reseptör kayıpları ve tümör homejenitesi sebebi ile çok etkin sonuçlar vermemekte veya kısa sürede direnç oluşmaktadır. Bitkilerin ikincil metabolitleri ve bitki özleri ile yapılan bazı çalışmalarda agresif kanser hücrelerinde hücre çoğalmasının azalması ve hücre ölümüne gidişin artması gözlemlenmiştir. Çalışmamızda üçlü negatif meme kanserini temsil eden MDA-MB-231 hücre hattı ve fibroblast benzeri MCF-10A kontrol hücre hatlarına Karnosik asit ve Oleuropeinden zengin bitki özütleri ve Salisilik asit bireysel ve kombin olarak uygulanmış ve sitotoksik etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common type of cancer in women. Standard treatment options for the most aggressive breast cancer, triple negative, do not give very effective results due to loss of receptors and tumor homogeneity, or resistance occurs shortly. In some studies with secondary metabolites of plants and plant extracts, a decrease in cell proliferation and an increase in cell death have been observed in aggressive cancer cells. In our study, Carnosic acid and Oleuropein rich plant extracts and Salicylic acid were applied individually and in combination to MDA-MB-231 cell line representing triple negative breast cancer and fibroblast-like MCF10-A cell line as control to evaluate their cytotoxic effects.