Kronik boyun ağrılı hastalarda mulligan mobilizasyon tekniğinin ve servikal stabilizasyon eğitiminin etkinliğinin karşılaştırılması: randomize kontrollü tek kör çalışma
Comparison of effectiveness of mulligan mobilization technique and cervical stabilization training in patients with chronic neck pain: A single-blinded randomized controlled trial
- Tez No: 739910
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ASLAN TELCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmamız kronik boyun ağrılı hastalarda Mulligan mobilizasyon tekniği ve servikal stabilizasyon eğitiminin etkinliğini karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kronik boyun ağrılı 36 hasta randomize olarak ev egzersizi (ortalama yaş: 31,67±9,89 yıl), Mulligan mobilizasyonu (ortalama yaş: 35,67±13,55 yıl) ve servikal stabilizasyon (ortalama yaş: 34,50±10,07 yıl) gruplarına yerleştirilmiştir. Tüm gruplardaki katılımcılar haftada 5 gün şeklinde toplam 14 seans tedavi almıştır. Çalışmamızda sonuç ölçümleri olarak ağrı şiddeti, eklem hareket açıklığı (EHA), propriyosepsiyon, baş postürü, derin boyun fleksör (DBF) kas enduransı, özür düzeyi ve boyun farkındalığı değerlendirmeleri gerçekleştirilmiştir. Tedavi öncesi ve sonrasında gerçekleştirilen tüm sonuç ölçümleri katılımcıların hangi grupta yer aldığını bilmeyen bir fizyoterapist tarafından gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızda uyguladığımız üç tedavi yaklaşımı da değerlendirilen tüm parametrelerde anlamlı gelişme sağlamıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Our study was carried out to compare the effectiveness of Mulligan mobilization technique and cervical stabilization training in patients with chronic neck pain. Thirty-six patients with chronic neck pain were randomly assigned to home-based exercise (mean age: 31.67±9.89 years), Mulligan mobilization (mean age: 35.67±13.55 years), and cervical stabilization (mean age: 34.50±10.07 years) groups. Participants in all groups received treatment for a total of 14 sessions, 5 days a week. In our study, pain intensity, range of motion (ROM), proprioception, head posture, deep neck flexor (DNF) muscle endurance, disability level, and neck awareness were evaluated as outcome measures. All outcome measurements at baseline and after the treatment were performed by a physiotherapist who did not know which group the participants belonged to. All three treatment approaches in our study provided significant improvement in all parameters evaluated (p0.05).