İdiyopatik pulmoner fibrozis ve sjögren sendromuna bağlı akciğer tutulumu olan olguların klinik, radyolojik ve laboratuvar bulgularının karşılaştırılması
Comparison of clinical, radiological and laboratory findings of patinets with idiopathic pulmonary fibrosis and lung involvement DUE to sjogrens's syndrome
- Tez No: 739949
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada akciğerde benzer radyolojik görünümlere neden olabilen İdiyopatik Pulmoner Fibrozis (İPF) ve Sjögren Sendromu ilişkili interstisyel akciğer hastalığı olan olguların klinik bulgularını, laboratuvar değerlerini ve sağkalım sürelerini karşılaştırmayı, sağkalıma etki eden faktörleri araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda, 2015 – 2021 tarihleri arasında Göğüs Hastalıkları Kliniğinde İPF tanısıyla takip edilen 67 hasta ve İç Hastalıkları Romatoloji Kliniğinde Sjögren Sendromuna bağlı interstisyel akciğer hastalığı tanısıyla takip edilen 56 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik verileri, sigara kullanımları, ek hastalıkları, laboratuvar parametreleri, arter kan gazı paO2 değerleri, solunum fonksiyon testleri, PA grafi ve yüksek çözünürlüklü bilgisayarlı tomografi görüntüleri değerlendirildi. İPF'de SS-İAH'a göre median sağkalım süresinin daha kısa olduğu saptandı [(43,4±3,6 aya karşı 59±4,7 ay) (p:0.019)]. SS-İAH grubunda erkeklerin sağkalım süresinin kadınlara göre azalmış olduğu görüldü (p325mt yürüyen hastalara oranla anlamlı olarak düşük saptandı (p:0.021). Arter kan gazında paO2
Özet (Çeviri)
In this study; we aimed to compare the clinical findings, the laboratory values, the survival periods and the factors affecting survival of the cases with Idiopathic Pulmonary Fibrosis and Sjögren's Syndrome with lung involvement which can cause similar radiological appearances in the lung. In our study, 67 patients who were followed up with the diagnosis of IPF in the Chest Diseases Clinic between 2015 and 2021, and 56 patients, who were followed up with the diagnosis of interstitial lung disease due to Sjögren's syndrome in the Internal Medicine Rheumatology Clinic, were retrospectively analyzed. Demographic data, smoking, comorbidities, laboratory parameters, arterial blood gas PaO2 values, pulmonary function tests, PA X-ray and high-resolution computed tomography images of the patients were evaluated. It was observed that the median survival period was shorter in IPF than in SS-ILD. [(43.4±3.6 months vs. 59±4.7 months) (p:0.019)] In the SS-ILD group, the survival time of men was found to be decreased compared to women. Gender had no effect on survival period in IPF. Survival period was found to be significantly lower in the group with mMRC score of 2 and/or higher in SS-ILD compared to the other group (p:0.284). In the IPF group, in the 6-minute walking test the survival period of patients who walked 325 meters (p:0.021). It was observed that the survival time of patients with paO2