Resim-iş Eğitimi Anabilim Dalı programlarında öğrencilerin anasanat atölye tercihleri ve tercihlerin beklentilerini karşılama düzeyi
The preferences of students in the Department of Art Teaching and the level of meeting the expectations of the preferences
  1. Tez No: 739959
  2. Yazar: ÇİĞDEM AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÇAYDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Eğitim ve öğretim seçeneklerinin çağa bağlı olarak geliştirilmesi ve arttırılması önemli bir gerekliliktir. Modern ve çağdaş dünyanın temsilcisi olan öğretmenlerin, içinde yaşadığı toplumu tanıyan, sorunlarını bilen, üretken, çalışkan, yaratıcı bireyleri topluma kazandırabilmeleri için öncelikli olarak kendilerinin mesleki yeterlilik ve alan bilgisinin yeterli olması gerekir. Mesleki yeterlilik ve alan bilgisinin ilk temelleri ise üniversitede de gördüğü öğrenim sürecinde atılmaktadır. Bu araştırma; üniversitelerin Eğitim Fakülteleri, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim-İş Eğitimi Anabilim Dallarında öğrenim gören öğretmen adaylarının, ilk senelerinde ikinci yarıyılın sonunda tercih ettikleri anasanat atölyelerinin öğrencilerin beklentilerini ne düzeyde karşıladığını açıklamayı amaçlamaktadır. Öğretmen adaylarının anasanat atölye tercihlerinde dikkat ettikleri noktaları açıklayacak bulgulara ulaşmak alt amaçtır. Nitel ve nicel yöntemin birlikte kullanıldığı karma araştırma modeli ile yapılan bu araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında Gazi Üniversitesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dallında öğrenim gören 24 birinci sınıf, 15 üçüncü sınıf, 50 dördüncü sınıf olmak üzere toplamda 74 öğrenci ile yapılmıştır. Veri toplama araçlarını iki adet görüşme formu ve bir adet beklenti ölçeği oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin çözümlenmesi aşamasında SPSS bilgisayar programından yararlanılmış ve farklar analizi yöntemi ile veriler analiz edilmiştir. Araştırma verileri doğrultusunda öğrencilerin anasanat atölye tercihlerinde belirleyici faktörlerin ilk sırasında“ilgi”devamında“kariyer ve yetenek”olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin beklenti seviyelerinde cinsiyet, mezun olunan lise türü ve anasanat atölyelerine göre belirgin bir farklılık görülmeyip sınıf seviyelerine göre dördüncü sınıfların beklentilerinin daha fazla karşılandığı sonucuna ulaşılmıştır. Resim ve heykel öğrencilerinin anasanat atölye imkânları, dersin işleniş biçimi, kapsamı, derse karşı başarı duygusu geliştirme ve ilgi duyma gibi durumlarda beklentilerinin büyük çoğunlukla karşılandığı, Grafik öğrencilerinin ise genel anlamda beklentilerinin karşılandığı fakat bazı durumlarda kararsız kaldıkları sonucuna varılmıştır. Eğitim fakültelerinde nitelikli öğretmen yetiştirme sürecinde kaliteli eğitimin verilebilmesi, güncel programların uygulanabilmesi için öğretmen adaylarının görüş ve beklentilerinin bu kapsamda faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is an important necessity to develop and increase education and training options depending on the age. Teachers, who are the representatives of the modern and contemporary world, need to have sufficient professional competence and field knowledge in order to bring productive, hardworking and creative individuals who know the society they live in and its problems. Professional competence and field knowledge are laid the foundations of the education process at the university. This research aims to explain to what extent the pre-service teachers studying at the Faculties of Education, Fine Arts Education Department, Art Teaching Departments, preferred at the end of the second semester in their first year, meet the expectations of the students. The sub-goal is to reach the findings that will explain the points that teacher candidates pay attention to in their main art workshop preferences. This research, which was carried out with a mixed research model in which qualitative and quantitative methods were used together, was carried out with a total of 74 students, 24 first grade, 15 third grade, 50 fourth grade, studying at Gazi University Art Education Department in the 2021-2022 academic year. Data collection tools consist of two interview forms and an expectation scale. During the analysis of the research data, the SPSS computer program was used and the data were analyzed with the difference analysis method. In line with the research data, it was found that the determining factors in the choice of the main art studio of the students were“interest”, followed by“career”and“talent”. It was concluded that there was no significant difference in the expectation levels of the students according to gender, type of high school they are graduated from and their the main art workshops, and it was concluded that the expectations of the fourth graders were met more according to the grade levels. It has been concluded that the expectations of the painting and sculpture students in terms of main art workshop opportunities, the way the course is taught, its scope, developing a sense of success and interest in the course are mostly met, while the expectations of the graphic students are met in general but they are undecided in some cases. It is thought that the views and expectations of teacher candidates will be beneficial in this context in order to provide quality education and to implement current programs in the process of training qualified teachers in education faculties.