The return of the repressed through social disruption in horror films: Analyses of Don't Breathe (2016) and It Follows (2014)
Korku filmlerinde bastırılanın parçalanmış sosyal düzenle geri dönüşü: Don't Breathe (2016) ve It Follows (2014) filmlerinin analizi
  1. Tez No: 739964
  2. Yazar: ALİ KAVAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEFNE TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bağımsız Amerikan korku sineması, türe sanatsal yaklaşımları ve kazandığı eleştirel başarıları açısından son on yıl içerisinde oldukça önemli ilerlemeler göstermiştir. Korku filmlerinin sadece izleyiciler tarafından değil, eleştirmenler tarafından da beğenildiği türün bu yeni döneminde, küreselleşmenin süregelen etkileriyle birlikte yer ve mekânların filmlerdeki tezahürleri daha da önem kazanmıştır. Ayrıca korku filmlerindeki karakterler parçalanmakta olan toplumun oluşturduğu tehditlere karşı mücadele içerisindeki modern bireyler olarak tasvir edilmeye başlanırken filmlerdeki korku objeleri de psikolojik imgelemelere sahip daha belirsiz ve daha diyalektik figürlere dönüşmüştür. Bu bağlamda; toplumun kendi yüzeyinin altında neleri bastırdığını ve bu bastırılmış düşüncelerin, tedirgin edici etkilerine rağmen izleyicinin haz alarak izlemeye devam ettiği korku filmlerinde nasıl tasvir edildiğini araştırmak için psikanalitik film teorisi oldukça kullanışlı bir yöntemdir. Tüm bunların ışığında, iki çağdaş korku filmi Don't Breathe (Alvarez 2016) ve It Follows'un (Mitchell 2014) biçimsel analizlerine odaklanan bu çalışmada, korku filmlerinin haz uyandıran deneyiminin bilinçdışı düşüncelerin tatmin edilmesiyle sağlandığı ve bu bilinçdışı düşüncelerin sosyal parçalanmayla ortaya çıkışının bastırılanın geri dönüşünü temsil ettiği savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The independent American horror cinema has shown some major advancement in terms of artistic approaches to the genre and critical acclaim during the last ten years. In this new era of the horror genre in which horror films are appreciated not only by the audience but also by the critics, the manifestation of places and spaces has become more significant with the ongoing impacts of globalization. Moreover, the characters started to be portrayed as struggling modern individuals who are threatened by the disrupted society, and the objects of horror have turned into more ambiguous and dialectical figures with psychological implications. Within this context, psychoanalytic film theory becomes useful to explore what the society represses beneath the surface and how these repressed thoughts are portrayed in horror films which the audience continues to enjoy despite the worrisome effects. Hence, this study focuses on the formal analyses of two contemporary horror films, Don't Breathe (Alvarez 2016) and It Follows (Mitchell 2014), and it is argued that the pleasure of horror films takes root in the fulfilment of the unconscious thoughts whose emergence through social disruption represents the return of the repressed.