Taşımacılık sektöründe Çevresel Kuznets Eğrisi, kirlilik sığınağı ve kirlilik hale hipotezinin sınanması: Seçilmiş AB ülkeleri örneği
Testing the Environmental Kuznets Curve, pollution haven and pollution halo hypotheses in the transport industry: The case of selected EU countries
  1. Tez No: 739966
  2. Yazar: SERKAN ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN GALİP GENÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Ulaşım, İşletme, Public Administration, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Son yıllarda küresel ısınma ve iklim krizinin yarattığı yıkıcı etkiler devletlerin ve toplumların gündemini yoğun bir şekilde meşgul etmektedir. İnsan kaynaklı faaliyetler sonucu doğaya bırakılan atık ve emisyonların sebep olduğu bu etkiler, büyük ölçüde aşırı doğal kaynak ve fosil yakıt tüketimine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Taşımacılık sektörü ise geleneksel yapısı itibariyle fosil yakıt tüketimine yüksek derecede bağımlı olan ve dünyanın birçok bölgesinde en fazla sera gazı emisyonu yayan sektörlerden birisidir. Bu çalışmada, gelişmiş taşımacılık altyapısı, yüksek çevre standartları ve istikrarlı ekonomisiyle öne çıkan Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin taşımacılık sektöründe Çevresel Kuznets Eğrisi (ÇKE), Kirlilik Sığınağı (KSH) ve Kirlilik Hale (KHH) hipotezlerinin geçerliliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, 23 AB ülkesinin 1995-2018 yıllarına ait verilerinden faydalanılarak bir panel veri analizi gerçekleştirilmiştir. Yapılan ekonometrik analizler sonucunda panel için ÇKE hipotezinin geçerli olduğu tespit edilmesine rağmen KHH ve KSH hipotezleri için anlamlı katsayılara ulaşılamamıştır. Ülke bazında sonuçlara göre ise 4 ülkede ÇKE, 3 ülkede KHH ve 7 ülkede KSH hipotezinin geçerli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, ÇKE'nin dönüm noktası 147.116 milyar Euro olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the devastating effects of global warming and climate crisis have been occupying the agenda of states and societies intensively. These effects, which are caused by the wastes and emissions from released to the nature as a result of human-based activities, occur largely due to excessive consumption of natural resources and fossil fuels. The transportation industry, on the other hand, is one of the industries that is highly dependent on the fossil fuel consumption due to its conventional structure and emits the most greenhouse gas emissions in many regions of the world. In this study, it is aimed to investigates of the validity of environmental Kuznets curve (EKC), pollution haven and pollution halo hypotheses in the transportation industry of European Union (EU) countries which stand out with advanced transportation infrastructures, high environmental standarts and stable economies. In this context, a panel data analysis was carried out using the data of 23 EU countries for the years 1995-2018. As a result of the econometric analyzes, although it was determined that the EKC hypothesis was valid for the panel, significant coefficients could not be reached for the pollution halo and pollution haven hypotheses. According to country-based results, on the other hand, it was concluded that the EKC hypothesis was valid in 4 countries, the pollution halo hypothesis was valid in 3 countries, and the pollution haven hypothesis was valid in 7 countries. In addition, the turning point of EKC was calculated as 147.116 billion Euro.