Abdullah Siracüddin'in tefsirciliği
Abdullah Siracüddin as a commentator
- Tez No: 739974
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kur'an'ın ilk nazil olduğu günlerinden itibaren tefsir faaliyetlerinin başladığını ifade etmek mümkündür. Bilindiği gibi, Hz. Peygamber, sahâbenin bilmedikleri ayetleri kendilerine açıklamıştır. Ayrıca sahâbe, bilmedikleri ayetler hakkında birbirlerine sormuşlardır. Şifâhî faaliyetler ardından Tefsir çalışmalarının, erken sayılan bir zamanda başladığını söyleyebiliriz. Ayrıca tefsir çalışmaları farklı unsurlardan etkilenerek gelişmiştir. Rivâyete dayanan tefsir çalışmalarının yanında dirâyet tefsirleri de yazılmıştır. Tefsir çalışmaları günümüze kadar devam etmiştir. Yalnız özellikle X. asırda tefsir çalışmaları, tefsir tarihi için büyük önem arz etmektedir. Zira XX. asır, İslâm âlemi, farklı sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. Bu çerçevede çalışmamız XX. asırda yaşayıp de tefsir alanında çok eser bırakan tefsir ve aynı zamanda hadis âlimi olan Abdullah Sirâcuddin'in hayatını ve tefsir çalışmalarını ele alıp onun metodunu güncel tefsir meselelerine bakışını ve tefsir ilmine katkısını inceleyeceğiz. XX. asrın çok boyutlu bir âlimi olan Sirâcuddin, on üç sure hakkında müstakil eserler kaleme almanın yanında Kur'an'ın üslubundan bahseden iki eser bırakmıştır. Çalışmamızda Sirâcuddin'in hayatını incelmeye çalışmıştık ve gördük ki o, bu istikrarsız ortamda doğup yetişmiştir. Ancak ilmî yetişmesinin, onun İslamî ve ilmî hususlardaki yaklaşımının oluşumunda büyük bir etkisi vardır. Sirâcuddin, özellikle mekkî sureleri ele almıştır. Bunun sebebi, onun dinî ve ictimâî sorunlara çözüm getirmek isteğine bağlıdır. Mekkî surelerin ana konusu olan ahlak, Sirâcuddin'i bu tür sureleri ele almaya sevk etmiştir. Farklı ahlakî meseleleri ihtiva eden ve medenî sayılan Hucurât suresini ele alması, vardığımız neticeyi desteklemektedir. Sirâcuddin'in tefsir metodu diğer müfessirlerin metodundan farklıdır. Nitekim o, luğavi meselelere veya cüzi hususlara girmek yerine iki noktaya yoğunlaşmaya çalışmıştır. Birinci nokta: ayet veya ayetlerin konusuna önem vermesidir. Gördüğümüz gibi Sirâcuddin, ayetin ihtiva ettiği konuyu ele alıp diğer ayetler ve hadislerin ışığında izah etmeye çalışmıştır. İkinci nokta ise ahlakî ve terbiye ile ilgili konulara itina göstermesidir. Daha önce ifade edildiği gibi, Sirâcuddin'in toplumsal dinî hususlara önem vermiş olduğunu izah ettik. Buna göre tefsir eserlerinde, bu meselelerin varlığını görmekteyiz
Özet (Çeviri)
It is possible to state that tafsir activities started from the days when the Qur'an was first revealed. As is known, St. The Prophet explained the verses that the Companions did not know to them. In addition, the Companions asked each other about the verses they did not know. After verbal activities, we can say that Tafsir studies started at a time that is considered early. In addition, tafsir studies have developed by being influenced by different factors. Besides the tafsir studies based on the narration, dirayat tafsirs were also written. Translation studies have continued to the present day. However, tafsir studies, especially in the X. century, are of great importance for the history of tafsir. Because XX. century, the Islamic world faced different problems. In this context, our work XX. In this article, we will examine the life and tafsir studies of Abdullah Sirajuddin, who was a tafsir and hadith scholar who lived in the 19th century and left many works in the field of tafsir, and we will examine his method, his perspective on current tafsir issues and his contribution to the science of tafsir. XX. Sirajuddin, who was a multidimensional scholar of the century, left two works that talked about the style of the Qur'an, in addition to writing individual works about thirteen suras. In our study, we tried to examine Sirajuddin's life and we saw that he was born and raised in this unstable environment. However, his scientific upbringing has a great influence on the formation of his approach to Islamic and scientific issues. Sirajuddin dealt especially with the Makki Surahs. The reason for this depends on his desire to find solutions to religious and social problems. Ethics, which is the main subject of the Makki surahs, prompted Sirajuddin to deal with such suras. The fact that it covers different moral issues and is considered civilized supports our conclusion. Sirajuddin's method of tafsir is different from the method of other commentators. As a matter of fact, he tried to concentrate on two points instead of dealing with religious issues or minor issues. The first point is that it gives importance to the subject of the verse or verses. As we have seen, Sirajuddin tried to explain the subject of the verse in the light of other verses and hadiths. The second point is that he pays attention to moral and upbringing issues. As stated before, we explained that Sirajuddin gave importance to social and religious issues. Accordingly, we see the existence of these issues in the works of tafsir.