Bilim ve sanat merkezi görsel sanatlar öğretmenlerinin mental iyi oluşları açısından incelenmesi
Examination of science and art center visual arts teachers in terms of mental wellness
  1. Tez No: 740001
  2. Yazar: SERKAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞAN AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı Bilim ve Sanat Merkezleri görsel sanatlar öğretmenlerinin mental iyi oluşlarının bazı değişkenler açısından incelenmesidir. Bu kapsamda görsel sanatlar öğretmenlerinin cinsiyet, yaş, medeni durum ve eğitim durumu değişkenleri açısından mental iyi oluş düzeyleri incelenmektedir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, 2021- 2022 eğitim-öğretim yılında Bilim ve Sanat Merkezlerinde görevli 234 görsel sanatlar öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, Bilim ve Sanat Merkezlerinde kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile seçilen 171 görsel sanatlar öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, Tennant, Fishwick, Platt, Joseph, Weich, Parkinson, Secker ve Stewart-Brown (2007) tarafından geliştirilen, Keldal (2015) tarafından Türkçeye uyarlanan“Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma sonucunda Bilim ve Sanat Merkezleri görsel sanatlar öğretmenlerinin“yüksek”düzeyde mental iyi oluşa sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca görsel sanatlar öğretmenlerinin farklı cinsiyete, yaşa, medeni duruma ve eğitim durumuna sahip olmalarının mental iyi oluş düzeyleri üzerinde anlamlı bir fark yaratmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the“mental well-being of Visual Arts Teachers of Science and Art Centers in terms of some variables. In this context, mental well-being levels of visual arts teachers were examined in terms of ”gender“, ”seniority“, ”martial status“ and ”education level“ variables. It is a descriptive study in the survey model, which is one of the quantitative research methods. The population of the research consists of 234 visual art teachers working in Science and Art Centers in the academic year of 2021-2022. The sample of the research consists of 171 visual arts teachers selected by the easily accessible sampling method in the Science and Art Centers. The data of the study were collected with the data collection tool ”Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale" developed by Tennant et al. (2007) and adapted into Turkish by Keldal (2015). have become it has emerged. In addition, it was revealed that visual arts teachers' having different gender, age, marital status and education level did not make a significant difference on mental well-being levels.