Ambivalences of Ottoman Modernity: Nahda, Tanzimat, and World Literature
Osmanlı Modernitesinin Belirsizlikleri: Nahda, Tanzimat ve Dünya Edebiyatı
  1. Tez No: 740003
  2. Yazar: CEYLAN CEYHUN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. WILLIAM GRANARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harvard University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
On dokuzuncu yüzyıl sonu ve yirminci yüzyıl başı Osmanlı dönemi, genelde Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşünden sonra siyasi ve kültürel bölünmelere yol açan ulus-devletlerin ortaya çıkmasına zemin hazırlayan ulusal düzeyde kültürel canlanmayla ilişkilendirilmiştir. Osmanlı Modernitesinin Belirsizlikleri tezi; bu dönemin, milliyetçilik, modernite ve yeni bir edebiyat tohumları eken bir zaman diliminden daha fazla Osmanlı kimliğinin yeni ve melez vizyonlarının olduğu yeni kültürel yakınlaşmalara ve Osmanlı İmparatorluğu'nu karakterize eden interstisyel kimliklerin oluşumuna ışık tutan bir kültürel deney zamanı olarak yansıtılması gerektiği iddiasındadır. Geç Osmanlı döneminin bu yenilikçi analizi sayesinde, Osmanlı Modernitesinin Belirsizlikleri, -hem kültürel anlamda yeniden canlanma ya da“uyanışı”ifade eden nahda ile - hem devletlerarası emperyal reformları hem de son dönem Osmanlı Türk edebiyatını ifade eden- tanzimat'ın sadece Batı etkisinde şekillenen iki ayrı hareket oldukları yönündeki tipik bilimsel görüşü sarsmaktadır. Aksine bu hareketlerin birbirlerini oluşturduğunu ortaya koymak amacıyla, nahḍa ve tanzimatı“Osmanlı modernliği”geniş çatısı altında tekrar inceledim ve on dokuzuncu yüzyıl ve yirminci yüzyılın başlarındaki modern Arap ve Türk edebi metinlerini kendi ulusal toplulukları yerine çok dilli bir Osmanlı kültüründe yeni bir bağlama oturttum. Projemin karşılaştırmalı olması bana aynı zamanda belirli bir kültürden gelen metinlerin, küresel edebi ağlarda tercüme edildikleri, yorumlandıkları ve metinlerarası hale getirildiklerinde nasıl dönüştüklerini inceleyen, dünya edebiyatındaki en yeni ve temel tartışmalara katılma fırsatı da vermiştir. Osmanlı Modernitesinin Belirsizlikleri tezi, dünya edebiyatı alanındaki temel kavramların, Osmanlı İmparatorluğu'nun nüanslarıyla anlaşılabilmesi için revize edilmesi, dolayısıyla tercüme, metinlerarasılık, kanon oluşumu ve dünya edebiyatı üzerine yeni teorik bakış açıları sağlanması için Arapça ve Türkçe edebi metinlerin daha yakından okunması gerektiğini ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
The late Ottoman period of the nineteenth and early twentieth century has been almost exclusively associated with national cultural revivals, which prepared the ground for the emergence of nation-states that led to political and cultural splits after the demise of the Ottoman Empire. Ambivalences of Ottoman Modernity argues that this period needs to be projected less as the moment of origin that sowed the seeds for nationalism, modernity, and a new literature, and more as a time of cultural experimentation in which new, hybrid visions of Ottoman identity were imagined for shedding light upon new cultural convergences and the formation of interstitial identities that also characterized the late Ottoman Empire. Through this revisionist analysis of the late Ottoman period, Ambivalences of Ottoman Modernity underminesthe typical scholarly view that nahḍa—which refers to Arab cultural revival or“awakening”—and tanzimat—which refers to both statewide imperial reforms and the late Ottoman Turkish literature—were two separate movements that took shape solely under the Western influence. To show that these movements were instead constitutive of each other, I reexamine nahḍa and tanzimat under the larger umbrella term“Ottoman modernity”and recontextualize modern Arabic and Turkish literary texts of the nineteenth and early twentieth century within a multilingual Ottoman cultural milieu instead of their respective national communities. The comparative nature of my project also gives me the opportunity to participate in some of the most recent and fundamental debates in world literature, which studies how texts from a particular source culture transform as they are translated, interpreted, and intertextualized in global literary networks. Ambivalences of Ottoman Modernity proposes that fundamental notions in the world literature scholarship need to be revised for a nuanced understanding of the late Ottoman Empire, hence giving a close reading of Arabic and Turkish literary texts to provide new theoretical perspectives on translation, intertextuality, canon formation, and world literature.