The formation of a constitutional partnership: Ahmet Emin (Yalman), Ottoman international students, and the transformation of Ottoman-American relations in the Second Constitutional Period
Anayasal ortaklığın oluşumu: Ahmet Emin (Yalman), Osmanlı uluslararası öğrencileri ve İkinci Meşrutiyet döneminde Osmanlı-Amerikan ilişkilerinin dönüşümü
- Tez No: 968363
- Danışmanlar: Dr. EMRE EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
1908 Jön Türk Devrimi, Osmanlı İmparatorluğu'nda yeni bir anayasal dönemi başlatarak, onlarca yıllık otoriter Abdülhamit yönetiminin ardından ilerlemeye kendini adamış, yeniden canlanmış bir devlet umutlarını yeşertti. Farklı geçmişlere sahip Osmanlı kalabalıkları yeni bir dönemin şafağını kutlamak için sokaklarda toplanırken, yabancı güçler devrimin getirdiği değişikliklere karışık tepkiler verdi. Diğerlerinin kararsızlığının aksine, resmi Amerikan tepkileri tartışmasız bir şekilde olumluydu. Osmanlı-Amerikan ilişkileri her iki devlet için de nispeten önemsizdi, ancak Amerikalılar ticaret ve misyonerlik faaliyetleri aracılığıyla Osmanlı İmparatorluğu'na önemli bir ilgi duyuyordu. Osmanlı-Amerikan ilişkilerinin tarih yazımı genellikle ikinci anayasal döneme odaklanmaz. Ancak 1908 Devrimi, Osmanlı-Amerikan ilişkilerinde genellikle varsayıldığından daha önemli bir dönüşüme tanık oldu. Bu tez, 1908 Jön Türk Devrimi'ne Amerikan diplomatik tepkilerini analiz edecek ve devrimden doğan ortak anayasalcılığa bağlılığın, Osmanlı öğrencilerinin Columbia Üniversitesi ve özellikle Ahmet Emin (Yalman) deneyiminde görüldüğü gibi, daha önce var olmayan iş birliği olanakları yarattığını savunacaktır. Amerikan ve Osmanlı büyükelçilikleri, Columbia Üniversitesi profesörleri ve yönetimi ile Osmanlı öğrencilerinin iş birliği, anayasal dostluktan doğabilecek ilerleme olasılıklarına dayanan güven ve iş birliği bağları oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The Young Turk Revolution of 1908 inaugurated a new constitutional era in the Ottoman Empire, unleashing hopes of a reinvigorated state committed to progress after the decades of authoritarian Hamidian rule. While crowds of Ottomans of diverse backgrounds gathered in the streets to celebrate the dawn of a new era, foreign powers had mixed reactions to the changes brought about by the revolution. In contrast to the ambivalence of others, the official American reactions were unequivocally positive. The Ottoman-American relationship had been relatively unimportant to both states, though Americans had significant interest in the Ottoman Empire through trade and missionary presence. The historiography of Ottoman-American relations tends not to focus on the second constitutional period. However, the 1908 Revolution witnessed a more significant transformation in the Ottoman-American relationship than is often assumed. This thesis will analyze American diplomatic responses to the 1908 Young Turk Revolution, arguing that the shared commitment to constitutionalism emerging from the revolution opened up possibilities of cooperation that had not existed before, as seen in the Ottoman student experience Columbia University and especially that of Ahmet Emin (Yalman) . The cooperation of American and Ottoman embassies, Columbia University professors and administration, and Ottoman students forged ties of trust and cooperation rooted in the possibilities of progress that could emerge from constitutional friendship.