TiB2 takviyeli alüminyum matrisli kompozitlerin ve fonksiyonel dereceli malzemelerin sıcak pres ve basınçsız sinterleme ile üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of TiB2 reinforced aluminum matrix composites and functionally graded materials by hot press and pressureless sintering
  1. Tez No: 740004
  2. Yazar: BARAN YANARDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERDEM ÇAMURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada TiB2 takviyeli alüminyum matrisli kompozit ve fonksiyonel dereceli malzemelerin (FDM) basınçsız sinterleme ve sıcak presleme yöntemleri ile üretilmesi ve üretilen kompozit ve fonksiyonel dereceli malzemelerin karakterizasyonu amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda hacimce %2,5-45 aralığında TiB2 takviyeli alüminyum matrisli kompozitler; sıcak pres ve basınçsız sinterleme yöntemleriyle üretilmiştir. Üretim yöntemlerinin ve farklı takviye oranlarının mikroyapı ve mekanik özellikler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Yapılan deneyler sonucunda, TiB2 takviyesi ile eğme dayanımı ve mikrosertlik değerlerinin arttığı gözlemlenmiştir. En yüksek mikrosertlik değeri %45 takviye içeren katmanda 181,1 HV0,1 olarak ölçülmüştür. Takviye içermeyen numunelerin ortalama mikrosertlik değeri 60 HV0,1 ve dayanım değeri 350 MPa olmuştur. En iyi ortalama değerler F-SCP-IN-5-10-15-2 numunesinde gözlenmiştir. Bu numunenin eğme dayanımı 448,7 MPa; maksimum gerilmedeki birim şekil değişimi %13,8 ve %teorik yoğunluk değeri %94,6 olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to produce and characterize TiB2 reinforced aluminum matrix composites and functionally graded materials (FGM) by pressureless sintering and hot pressing methods. For this purpose, aluminum matrix composites containing 2,5-45 vol% TiB2 reinforcement were produced by hot press and pressureless sintering methods. The effects of production methods and different reinforcement ratios on microstructure and mechanical properties were investigated. As a result of the experiments, it was observed that the bending strength and microhardness values increased with TiB2 reinforcement. The highest microhardness value was measured as 181,1 HV0,1 in the layer containing 45% reinforcement. The average microhardness value of the samples without reinforcement was 60 HV0,1 and the bending strength value was 350 MPa. The best average values were observed in sample F-SCP-IN-5-10-15-2. The bending strength of this sample was 448.7 MPa, strain at the maximum stress was 13.8% and the density value was 94.6% of theoretical density.