Sıvı damlası modeli ve kabuk etkileriyle fisyon karakteristiklerinin mathematica ile hesaplanması
Calculation of fission characteristics with liquid drop model and shell effects using mathmetica
- Tez No: 740015
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Physics and Physics Engineering, Nuclear Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Nötronun keşfiyle birlikte, nötronların dahil olduğu nükleer reaksiyonların oluşturulmasına ve incelenmesine başlanmıştır. Nötron yüksüz bir parçacık olduğu için çekirdeğe yeterince yaklaşabilir ve nükleer kuvvetlerin menzili içine kolayca girebilir. Nötronun enerjisi yeterince küçükse çekirdek tarafından yakalanır ve böylece nötron bakımından zengin, uyarılmış durumda bulunan bir bileşik çekirdek oluşur. Çekirdek kararlı hale gelmek için ya β bozunumu ya da fisyon reaksiyon kanalını kullanır. Fisyon reaksiyon kanalının açık olduğu durumlar için çekirdek fisyona uğrarken meydana gelen ürün çekirdeklerin simetrik kütle dağılımları sıvı damlası modeliyle açıklanabilirken, asimetrik kütle dağılımları çekirdeğin kabuk modeli ile bir dereceye kadar açıklanabilir. Bu çalışmada, sıvı damlası modeli üzerinde kabuk etkileri göz önüne alınarak, önemli fisyon karakteristikleri, Z 2 /A oranları Mathematica ile hesaplanacak ve ürün çekirdeklerin asimetrik-simetrik kütle dağılımları mevcut deneysel verilerle karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The creation and study of nuclear reactions involving neutrons begins with the discovery of the neutron. Since the neutron is uncharged particle, it can get close enough to the nucleus and easily enter the range of nuclear forces. If the energy of neutron is low enough, it is captured by the nucleus, thus forming a compound nucleus rich in neutrons in an excited state. The excited nucleus returns to stable state using either β decay or fission reaction channel. For cases where the fission reaction channel is open, the symmetric mass distributions of the product nuclei that occur when the nucleus undergoes fission can be explained by the liquid drop model, while the asymmetric mass distributions can be explained to some extent by the shell model of the nucleus. In this study, considering the shell effects on the liquid drop model, important fission characteristics, Z 2 /A ratios will be calculated with Mathematica and the asymmetricsymmetric mass distributions of the product nuclei will be compared with the available experimental data.