İhvan-ı Safa'da evrim
Evolution in Ihvan-i Safa
- Tez No: 740061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT KÜÇÜKPARMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İhvan-ı Safa, İslam düşüncesinin en zirvede olduğu, aynı zamanda siyasi çekişmelerinin yoğun olduğu Abbasi devletinin son dönemlerinde Basra'da ortaya çıkmış bir topluluktur. Onlar dönemin mevcut siyasi ve ideolojik hareketliliğinde dikkat çekmemek ve gayelerine rahatça ulaşmak için faaliyetlerini gizli bir şekilde yürütmüşlerdir. İslam toplumunda yeniden birlik ve beraberliği sağlayarak, dini ve ilmi uzlaştıracak şekilde İslam düşüncesini zirveye çıkarmayı hedeflemişlerdir. Bu çalışmada İhvan-ı Safa'nın felsefesi baz alınarak evrim anlayışları açıklanmaya çalışılmıştır. İhvan-ı Safa'da gerçek manada bir evrim fikrinden bahsedilebilir mi?, İhvan-ı Safa'da hangi tür evrim fikri bulunur?, İhvan-ı Safa'nın evrim anlayışı İslam diniyle ne derece uyumludur?, İhvan-ı Safa'nın evrim anlayışı günümüz modern evrim teorileri ile bağdaştırılabilir mi? bu sorulardan hareketle problem alanları oluşturulmuş ve bu alanlarda gerekli literatür taraması yapıldıktan sonra bu çalışma ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ikhwan al-Safa is a community that emerged in Basra in the last period of the Abbasid state, when the Islamic thought was at its peak and political conflicts were intense at the same time. They carried out their activities in secret in order not to attract attention in the current political and ideological activity of the period and to reach their goals easily. They aimed to reconcile religion and science by providing unity and solidarity in the Islamic society. In this study, the understanding of evolution was tried to be explained based on the philosophy of the Ikhwan al-Safa. Is it possible to talk about the idea of evolution in the Ikhwan al-Safa?, What kind of evolution idea is found in the Ikhwan al-Safa?, To what extent is the Ikhwan al-Safa's understanding of evolution compatible with the religion of Islam?, Can Ikhwan al-Safa's understanding of evolution be reconciled with today's modern evolutionary theories? Based on these questions, problem areas were created and after the necessary literature review in these areas, this study was put forward.