Güvenli Turizm Sertifikası uygulama sürecinde turist bakışıyla Covid-19 önlemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of Covid-19 measures with a tourist's perspective in the process of implementing Safe Tourism Certificate
  1. Tez No: 740093
  2. Yazar: TUGAY ÖZAŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TÜRKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Turizm endüstrisinin dünyanın herhangi bir bölgesinde meydana gelen salgın hastalık, savaş, terörizm, ekonomik vb. krizlerden diğer sektörlere göre daha derinden ve çabuk etkilendiği bilinmektedir. Tüm dünyada Aralık 2019 dan beri etkisi süren Covid-19 salgını, tüm sektörleri etkilemekle birlikte, talep esnekliğinin yüksek olmasından dolayı turizm sektörünü daha fazla etkilenmiştir. İlk vakanın Türkiyede 11 Mart 2022 tarihinde görülmesinin ardından pek çok önlem alınmıştır. Covid-19 salgını süresince otel işletmeleri varlıklarını sürdürebilmek için başta güvenlik ve hijyen olmak üzere birçok hususun meydana getirdiği 'yeni normale' adapte olmuşlardır. Fakat vaka sayılarında yaşanan düşüşlerden dolayı, 12 Mayıs 2020'de Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı genelge yayınlayarak turistlerin güven içinde Türkiye'de tatil yapmalarını temin etmiştir. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığının önderliğinde Ulaştırma, İçişleri, Dışişleri ve Sağlık Bakanlığının desteği ve turizm sektörünün paydaşlarının ortak çalışması ile Güvenli Turizm Sertifikasyon programı hazırlanmıştır. Covid-19 sürecinde konaklama işletmelerinin faaliyette bulunabilmek adına Güvenli Turizm Sertifikası ilk olarak 50 oda ve üzeri, daha sonra 30 ve daha fazla odaya sahip konaklama işletmeleri için zorunlu hale getirilmiştir. Bu çalışmada Güvenli turizm sertifikası uygulama sürecinde, yeni normale yönelik otellerin aldıkları önlemlere turist bakışıyla değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Veri iki aşamada elde edilerek bulgular ortaya çıkarılmıştır. İlk olarak Antalya ve Muğla illerinde güvenli turizm sertifikası uygulama sürecinde tatil yapma fırsatı bulan onaltı katılımcı belirlenmiştir. Daha sonra belirlenen katılımcıların konaklamış olduğu Antalya'da üç adet ve Muğla'da üç adet olmak üzere toplamda altı adet beş yıldızlı otelin Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül 2020 aylarındaki Google Yorum, Tripadvisor ve Şikayetvar web sitelerinde yapılmış yorumları incelenmiş olup, birinci aşamanın verileri toplanmıştır. Yorumların değerlendirilmesinin ardından onaltı katılımcıya yöneltilecek yarı yapılandırılmış mülakat soruları hazırlanmıştır. Katılımcıların hazırlanmış sorulara verdiği yanıtlarla ikinci aşamanın verileri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that the tourism industry is more deeply and quickly affected by pandemics, wars, terrorism, economic crises, etc. in any part of the world than other sectors. The Covid-19 pandemic, which has been affecting the whole world since December 2019, has impacted all sectors, but the tourism sector has been affected more due to its high demand elasticity. Following the first case in Türkiye on March 11, 2022, many measures were taken. During the Covid-19 pandemic, hotel businesses have adapted to the 'new normal' created by many issues, primarily safety and hygiene, in order to survive. As the number of cases decreased, on May 12, 2020, the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Türkiye issued a circular to ensure that tourists can safely vacation in Türkiye. In addition, a Safe Tourism Certification scheme was prepared under the leadership of the Ministry of Culture and Tourism, with the support of the Ministries of Transport, Interior, Foreign Affairs and Health and the joint work of stakeholders in the tourism sector. In the Covid-19 process, the Safe Tourism Certificate was first made mandatory for accommodation establishments with fifty rooms or more, and then for accommodation establishments with thirty or more rooms. In this study, it is aimed to evaluate the reactions of tourists to the measures taken by hotels for the new normal in the Safe Tourism Certificate implementation process. This study aims to evaluate the attitudes of tourists towards the measures taken by hotels towards the new normal in the Safe Tourism Certificate implementation process. The data were obtained in two stages to draw the findings. Firstly, sixteen participants who had the opportunity to vacation in Antalya and Muğla provinces during the Safe Tourism Certificate implementation process were determined. Then, reviews of a total of six five-star hotels, three in Antalya and three in Muğla, where the participants stayed in June, July, August and September 2020 on Google Reviews, Tripadvisor and Şikayetvar websites were examined and the data of the first stage were collected. Following the evaluation of the comments, semi-structured interview questions were prepared to be addressed to sixteen participants. The data of the second stage were obtained through the responses of the participants to the prepared questions. The research revealed that the measures taken vary among hotel establishments, the measures taken were inadequate, customers did not comply with the measures taken, and inspections were inadequate, and finally recommendations have been suggested.